اخبار

«چاپید شاه» وارد بازار کتاب شد

خبر چاپ کتاب چاپید شاه

به گزارش روابط عمومی انتشارات کتاب جمکران «چاپید شاه» وارد بازار کتاب شد.

در آستانه دهه مبارک فجر کتاب «چاپید شاه» با موضوع حکومت پهلوی و انقلاب اسلامی به قلم سپیده انوشه، با پژوهش انسیه جهان شاهلو و تصویرگری سحر صدارت، منتشر شد.

رژیم پهلوی در ایران با روی کار آمدن رضاخان از سوی انگلیسی‌ها تأسیس و استقرار یافت. رضاشاه، روحیه خشن و استبدادی داشت. او با اینکه در ابتدا سعی می‌کرد، این روحیه استبدادی را آشکار نسازد؛ اما پس از مدتی با تقویت بیش از‌ اندازه ارتش، کنترل مجلس و از بین بردن نهادها و شخصیت‌های مستقل، روحیه مستبدانه خویش را آشکار ساخت.

ارتش او، ابزار سرکوب مخالفان و بسط قدرت شاهی بود.

او با اعمال دیکتاتوری تقریباً هر کاری که می‌خواست انجام می‌داد. نمایندگان مجلس با دخالت و انتخاب او به مجلس راه می‌یافتند. هنگامی که شاه، طرح یا لایحه‌ای را مد نظر داشت تصویب می‌شد و زمانی که مخالف بود آن طرح یا لایحه رد می‌شد.

اسناد تاریخی به جا مانده از دوران رضاخان نشان از عملکرد فاجعه‌آمیز او در تأمین ابتدایی‌ترین لوازم رفاهی دارد. به طوری که در این دوران زندگی اقشار کم‌درآمد جامعه به شدت در حال فروپاشی بود. در طول دوران حکومت رضاخان، مسئله کمبود و گرانی نان یکی از مهم‌ترین مشکلات مردم محسوب می‌شد. عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران، کمبود درآمد، گرانی و… از دیگر مسائل و مشکلات مردم در این دوران بود.

در اثنای جنگ جهانی دوم حکومت رضاشاه با حمله‌ی متفقین فروپاشید و پسرش محمدرضا به پادشاهی انتخاب شد. استقرار حکومت محمدرضا نیز همانند پدرش با کودتا صورت گرفت و سرتاسر دوران حکمرانی وی به همراهی با ایالات متحده، فشار به مردم و فساد اقتصادی، سیاسی و اداری گذشت تا اینکه در نهایت انقلاب اسلامی، نقطه‌ی پایانی بر این روند گذاشت. شناخت ماهیت رژیم پهلوی نیازمند مطالعه نظام‌مند و شناخت شخصیت رضاخان و محمد رضای پهلوی است.

کتاب مستند روایی چاپید شاه به دوران حکومت پهلوی اول و دوم می پردازد. در این کتاب ارزشمند که با عکس های مستند و تصویرسازی‌های جذاب همراه است، تمام اتفاقات آن دوران روایت می شود. یکی از ویژگی های مهم کتاب نثر روان، جذاب و شیرین است که مخاطب را به با خود همراه می کند. یکی دیگر از نکات برجسته کتاب، اینفوگرافی‌های ابتدای فصل ها است که نکات مهم و کلیدی هر فصل را به صورت خلاصه توضیح می دهد.

کتاب «چاپید شاه» به قلم سپیده انوشه با پژوهش انسیه جهان شاهلو و تصویرگری سحر صدارت، توسط انتشارات کتاب جمکران در کتاب فروشی ها عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *