یادداشت

ماجرای ضمانت یک درخت در بهشت

شاید روزی که پیامبر به آن پیرمرد طمع‌کار یهودی گفت درختت را برای آسایش همسایه‌ات ببخش تا درختی در بهشت برای تو ضمانت کنم فقط ابودحداح بود که زیرکانه فهمید تضمین درختی در بهشت یعنی تضمین بهشتی شدن! «نخلستانی از فانوس» به قلم «سیدحسین امیرجهانی» روایت اردات غبطه‌انگیر و تلاش فداکارانه ابودحداح است. مردی که برای خرید نخل مرد یهودی و نشاندن لبخند رضایت بر لبان رسول خدا تا پای جان کوشید و خطر از دست دادن عشق و سرمایه‌های زندگی‌اش را به جان خرید. با نخلستانی از فانوس از «انتشارات کتاب جمکران» در تجربه‌ی دلدادگی ابودحداح سهیم شوید.

ابودحداح در کشاکش طمع مرد یهودی و شرط ازدواج معشوقه‌اش و عشق و اردات به پیامبر در بازه‌ای از زمان موازی با یکی از فرشتگان الهی که ارجش را از دست داده اتفاقاتی را تجربه می‌کند که پروردگار عالم نام او را به تاریخ پیوند می‌زند و این جایگاه ابودحداح نقطه اتکایی برای داستان نخلستانی از فانوس شده تا این بار در روایت داستانی این ماجرا و آنچه بر ابودحداح گذشت را مرور کنیم.

امیرجهانی در یک تجربه داستانی به روایت بخشی از تاریخ صدر اسلام پرداخته است و برای اولین بار در قالب یک داستان عاشقانه به شأن نزول سوره‌ای از قرآن کریم پرداخته است. شأن نزول‌ها خود داستان‌های شیرین و جذابی دارند که به فهم ما از آیات مدد می‌رسانند و حالا داستان شأن نزول سوره لیل در فضایی دراماتیک با بیانی مفصل‌تر از روایت‌های تاریخی به رمانی خواندنی و تأثیرگذار تبدیل شده است. در این داستان عشق ابودحداح به پیامبر، عشق رسول خدا به حسن و حسین علیهم‌السلام و تأثیر و تأثر فرشتگان الهی در کائنات را را ملموس و باورپذیر می‌بینیم و درمی‌یابیم که جایگاه رسول خدا و اهل بیتش نزد پروردگار عالم چیست و کائنات چقدر وابسته به برکت وجود این حضرات است.

انتشارات کتاب جمکران، نخلستانی از فانوس را در 128 صفحه و به قیمت 7000 تومان روانه بازار نشر کرده است. همین روزهاست که این کتاب به چاپ سوم برسد.

نویسنده: حاتم ابتسام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *