اخبار

ترجمه کتاب «نفس المهموم» به چاپ سی‌ و‌ نهم رسید

کتاب چاپ در کربلا چه گذشت

«در کربلا چه گذشت» ترجمه فارسی کتاب «نفس المهموم» اثر مرحوم «شیخ عباس قمی» توسط انتشارات جمکران تجدید چاپ شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات کتاب جمکران، منابع نگارش یافته در باره مقتل امام حسین علیه السلام به جهت اعتبار و دقت در نقل و تحلیل یکسان نیستند توجه به استناد گزارش‌ها، نیازمند تتبع و درایت است و باید محققان در این زمینه، به‌عنوان یک راوی دقیق و شایسته عمل کنند. مقاتل را می‌توان به دو دسته کلی قابل استناد و ضعیف تقسیم کرد. منابع قابل استناد، مآخذی هستند که هویت تاریخی داشته و مؤلفانشان، معلوم، سرشناس و از عالمان روشمند بوده‌اند، هرچند لازم است نگاه نقادانه و علمی نیز در بررسی و قبول روایات ایشان مورد نظر قرار گیرد.

«در کربلا چه گذشت» ترجمه فارسی کتاب «نفس المهموم» اثر مرحوم «شیخ عباس قمی» است. این کتاب را می‌توان یکی از بهترین و معتبرترین مقاتل شیعیان دانست که درباره زندگی امام حسین  علیه السلام و حادثه عاشورا نوشته شده است. کتاب از ولادت امام حسین علیه السلام آغاز شده، و بعد از بررسی تولد و کودکی ایشان، در ویژگی‌های آن حضرت و آنگاه وقایع بیعت تا مرحله شهادت امام از اول تا به آخر را شرح می‌دهد.

 این کتاب را «آیت‌الله محمد باقر کمره‌ای» ترجمه کرده‌ است و هم اکنون دویست‌هزارمین نسخه آن در انتشارات کتاب جمکران به تازگی به چاپ رسیده است.

برشی از کتاب:
و در همان کتاب از قاسم بن احمد اسدی روایت کرده که چون به متوکل (جعفر بن معتصم) خبر رسید مردم دهات در زمین نینوی برای زیارت حسین جمع می‌شوند و خلق بسیاری سر قبر او می‌روند، یکی از سران لشکر خود را با قشون بسیاری به کربلا فرستاد تا قبر حسین را شیار کند و مردم را از زیارت و اجتماع سر قبر آن حضرت باز دارد،‌ آن سردار به کربلا آمد و به دستور او عمل کرد و سال ۲۳۷ بود، اهل سواد شوریدند و گرد او را گرفتند و گفتند اگر تا فردا آخر ما را هم بکشی آنها که بمانند دست از زیارت او برندارند، کراماتی دیدند که چنین کنند. موضوع را به متوکل نوشت و جواب داد دست از آنها بردارد و به کوفه رود و وانمود کند که برای اصلاح کار مردم آمده و به پایتخت برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *