اخبار

جشن امضا و رونمایی “نخل و نارنج” برگزار شد.

کتاب 3037109 Copy

مراسم رونمایی از کتاب «نخل و نارنج» تازه‌ترین اثر وحید یامین‌پور باحضور محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمدرضا سنگری، حسین قرائی و یوسف قوچق نویسندگان کتاب‌های دینی و دیگر شخصیت‌های فرهنگی عصر امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ماه در تماشاخانه مهر برگزار شد.

کتاب 3037094
سنگری: کتاب «نخل و نارنج» نیمه پنهان یامین‌پور است
در ابتدای این نشست محمدرضا سنگری عاشوراپژوه با بیان اینکه کتاب «نخل و نارنج» نیمه پنهان آقای یامین‌پور است، گفت: اگر این کتاب نشر نمی‌‌شد، بعد شاعری و عرفانی آقای یامین‌پور را هرگز نمی‌دیدیم. شاید بعد از «نخل و نارنج»، با یامین‌پور دیگری شاهد هستیم که در واقع خود پنهان ایشان است.
وی با بیان اینکه نویسنده به بیان زندگانی یکی از علمای شهرش یعنی دزفول پرداخته است، افزود: آغاز این کتاب با یک انفجار شروع می‌شود. کتاب لبریز از ارزش‌هایی است که مطرح می‌شود.
سنگری با بیان اینکه پایان این کتاب با شتابزدگی همراه بوده است،‌ ابراز داشت: بسیاری از ما تا هنگام مرگ شناختی از خود نداریم. فهم انسان از خودش بزرگ‌ترین شناخت است. کتاب «نخل و نارنج» فرصتی برای کشف است که آقای یامین‌پور خودش را بشناسد.

کتاب 3037105
قوجق: آمده‌ام بگویم که آقا دست شما با این کتاب درد نکند
یوسف قوچق نویسنده کتاب «سنجاقک‌ها روی آب» در این نشست با بیان اینکه از خواندن کتاب «نخل و نارنج» لذت برده است، بیان داشت: من نویسنده اهل سنت که محب اهل بیت (ع) هستم، با خواندن این کتاب، با شخصیت شیخ انصاری آشنا شدم و عامل و باعث این آشنایی من هم، آقای یامین‌پور است.
وی افزود: چنان جذب این کتاب شدم که تا آن را به پایان نبردم،‌ مطالعه آن را کنار نگذاشتم. آغاز این کتاب باعث کشش و جذب مخاطب می‌شود. در واقع انقلابی در ابتدای این کتاب است.
نویسنده کتاب «کوه زیر پای من است» تصریح کرد: آمده‌ام بگویم که آقا دست شما با این کتاب درد نکند. زیرا این کتاب به لحاظ محتوا و قالب ارزش بالایی دارد. البته این شیوه روایی را از آقای یامین‌‌پور بعید می‌دانستم که بتواند به خوبی از پس آن بر آید.

کتاب 3037101
قرایی: یامین‌پور به قول شاعر، کفر خیلی افراد را با صحبت‌هایش درآورد
حسین قرایی از شعرا و فعال فرهنگی نیز با خواندن یکی از شعرهای یامین‌پور که در سال ۷۶ در دوران نوجوانی‌اش سروده بود، بیان داشت: دزفول را با دو شخصیت آقای سنگری و قیصر امین‌پور می‌شناختم. در ملکوتی که یامین‌پور در این کتاب سیر می‌کند، در واقع در هوای صبح انقلاب تنفس می‌کشیم.

کتاب 3037114
صفارهرندی: بروز و ظهور افرادی مانند یامین‌پور از رویش‌های انقلاب است
محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با بیان اینکه در خجستگی انقلاب اسلامی همین بس که چهره‌هایی مانند یامین‌پور را تحویل جامعه داده است، تصریح کرد: حقیقتاً در برابر شخصیت مستحکم،‌ پایدار و لطیفی مانند آقای یامین‌پور باید متواضع بود.
وی بیشتر سخنانش را بر محور ضرورت نگارش چنین کارهایی قرار داد و با اشاره به خاطره‌ای از شیخ اعظم انصاری و اهتمام ایشان به نحوه هزینه‌کرد خانواده و عدم ارتزاق از پول بیت‌المال گفت: اکنون استفاده از مقوله‌ای به نام «آقازادگی» جفا است، زیرا این واژه برای انسان‌های با فضیلت به کار می‌‌رود.
صفارهرندی با اشاره به نفوذ برخی آقازاده‌ها در انعقاد برخی معاملات بزرگ کشور خاطرنشان کرد: اینکه فردی با یک کمپانی کشور دیگری در ازای قراردادی امتیازی می‌گیرد و آن کشور فرد رشوه‌دهنده را مجازات می‌کند و در کشور ما نیز آن رشوه‌گیرنده بعد از سال‌ها به دست قانون می‌سپاریم و دستگاه قضا او را به محکمه سپرد. امثال این وقایع نشان می‌دهد که بزرگ‌ترها نتوانستند آن عظمت را به فرزندان خودشان تعمیم دهند و این لکه‌های تاریک را به جا گذاشتند. بنابراین باید با شخصیت‌هایی نظیر شیخ انصاری بیش از پیش آشنا شویم و از این آفات آقازاده‌ها خود را برهانیم.

کتاب 3037122
حجت‌الاسلام قمی: اثر معرفتی امام خمینی (ره) با تولید چنین آثاری نمایان می‌شود
حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سخنان کوتاهی با بیان اینکه یکی از آرزوها و علائقش رونمایی از چنین آثاری است، ابراز داشت: در این قبیل کارها می‌توان از اثر معرفتی شخصیت بزرگ و آسمانی امام خمینی (ره) را نمایان ساخت.
وی گفت: همه ما موظف هستیم در این راستا گام برداریم و هیچ کوتاهی نداشته باشیم.

کتاب 3037108
یامین‌پور: فریضه‌ام راجع به شیخ انصاری انجام دادم
در پایان وحید یامین‌پور پژوهشگر و نویسنده رمان «نخل و نارنج» با بیان اینکه پیش از این هم چیزهایی نوشته بوده ولی هرگز منتشرشان نکرده است،‌ گفت: نوشتن این رمان با سفارش انجام نشد. یکی از علائق‌ام این بود که آثار ادبیات داستانی را درباره شخصیت‌های مهم مطالعه کنم. بنابراین یکی از شخصیت‌هایی که در این زمینه برایم جالب بود و هیچ کتابی هم درباره‌اش نوشته نشده بود،
وی افزود:‌ شیخ انصاری تقریباً برجسته‌ترین چهره حوزه علمی شیعه در چند سده پیش بوده است. دو کتاب مشهور شیخ، مکاتب و رسائل کتاب‌های مهم حوزه علمیه هستند که در همه مدارس تدریس می‌شوند و اگر کسی بخواهد مجتهد شود، باید این دو را حتما خوانده و فرا بگیرد.
یامین‌پور بیان داشت: دلیل دیگری که من را به نوشتن کتاب مورد نظر تشویق می‌کرد، این است که همشهری شیخ و دزفولی هستم و فضایی را که او در آن رشد کرده، می‌شناسم. به این ترتیب، با تردید کار را شروع کردم و اسنادی درباره زندگی این شخصیت گردآوری کردم. به سراغ کتاب سخت‌خوانی هم رفتم که یکی از نوادگان شیخ درباره زندگی‌اش نوشته است.
وی با بیان اینکه بعد از نگارش کتاب به یکی از بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه معرفی شیخ اعظم به جهان اسلام فریضه و تکلیف است، رسیده است، ادامه داد: بنابراین من فریضه‌ام را انجام داده‌ام.
به گزارش فارس، کتاب نخل و نارنج نوشته وحید یامین‌پور درباره زندگی و زمانه شیخ مرتضی انصاری است که توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شده است.
اثرگذاری شیخ مرتضی انصاری بر جریان فقه شیعه مشهور است و تلاش مثال‌زدنی و ستودنی او در تربیت شاگردانی که ساختار علمی دین را قوت بخشیدند و شاگردان آن‌ها بعدها دنیا را تکان دادند بر همه مشخص است.
شاگردانی که این عالم تربیت کرد، پرچمدار مبارزات سیاسی تاریخ‌سازی در خاورمیانه شدند؛ به‌ عنوان نمونه میرزا محمدحسن شیرازی عهده‌دار زعامت دینی شیعیان شد وتوانست در برابر قرارداد استعماری عصر ناصرالدین شاه فتوای مهم تحریم تنباکو را صادر کند و مردم را به مقاومت فرا بخواند.
پیروزی میرزای شیرازی توانست راه را بر جنبش‌های بعدی فراهم کند و دیگر شاگردان شیخ انصاری در ربع نخست قرن چهاردهم هجری توانستند نخستین انقلاب ۱۰۰ ساله اخیر را در منطقه خاورمیانه رهبری کنند. مکتب علمی و فقهی او شاگردانی چون امام خمینی (ره) داشت که اولین حکومت دینی در دوران غیبت کبری را بنا کردند.

منبع: خبر گزاری فارس عکس: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *