تکالیف بندگان نسبت به امام زمان (عج)

برگرفته از کتاب مکیال المکارم

نویسنده: سید محمد تقی موسوی اصفهانی

این کتاب، قسمتی از کتاب شریف مکیال المکارم، اثر آیت اللّه‏ سیّد محمدتقی موسوی اصفهانی است. کتاب حاضر، به معرفی و بیان هشتاد وظیفه و تکلیف از وظایف و تکالیف منتظران در زمان غیبت آن حضرت پرداخته است.

برخی از این تکالیف عبارتند از: تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی‏های آن جناب، اندوهگین بودن در فراق آن حضرت، دعا در زمان غیبت، هدیه

کردن نماز و قرائت قرآن، تقیه، سفارش یکدیگر به صبر در زمان غیبت، تهذیب نفس و پرهیز از شهرت، تعیین کردن وقت ظهور و تکذیب نمودن مدعیان

نیابت خاصه، تأسی جستن به اخلاق و اعمال حضرت، حفظ زبان، گریستن و زیارت امام حسین علیه‏السلام، اهتمام در ادای حقوق برادران دینی و … نیز از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب آمده است.

۱۲,۶۰۰ تومان۱۸,۰۰۰

  اطلاعات بیشتر

  نوع جلد

  جلد معمولی

  زبان کتاب

  فارسی

  تعداد صفحه

  584

  قطع کتاب

  رقعی

  شابک

  9789649730103

  نوبت چاپ

  سوم

  سال انتشار

  1395

  توضیحات

  تکالیف بندگان نسبت به امام زمان (عج)

  وظایف بندگان نسبت به آن حضرت:

  از وظایف بندگان نسبت به آن حضرت علیه السلام

  اوّل: تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی های آن جناب

  اوّل: تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی های آن جناب

  و نیز شناخت علائم حتمیه ظهور او علیه السلام به دلیل عقل و نقل لازم می باشد.

  امّا دلیل عقل

  چون آن حضرت علیه السلام امامی است که اطاعتش فرض و واجب می باشد، و هر کس که اطاعتش واجب است باید صفاتش را شناخت، تا با شخص دیگری که مقام او را به دورغ و ستم مدّعی گردد اشتباه نشود، بنابراین شناخت و دانستن صفات مولایمان حضرت حجّت علیه السلام واجب است. و باید دانست که لازم است صفات خاص آن حضرت شناخته شود آنچه راکه از غیر خودش جدا و تشخیص گردد، به گونه ای که بین مدّعی راستگو و دروغگو فرق بگذارد، و این پوشیده نیست، و توضیح وبیان بیشتری برای این دلیل در بین گفتار ان شاء اللَّه تعالی خواهد آمد.

  و امّا دلیل نقل

  شیخ صدوق از حضرت ابوالحسن موسی بن جعفرعلیهما السلام روایت آورده که فرمود: هر کس در چهار چیز شک کند به تمام آنچه خدای – تبارک و تعالی – نازل فرموده کفر ورزیده است … یکی از آن ها شناختن امام در هر زمان از جهت شخص و صفات او می باشد.

  و نیز مؤیّد آن است آنچه در کتاب «کمال الدین» به سند خود از امام صادق علیه السلام از پدرانش از امیرمؤمنان علی علیه السلام روایت آورده که بر منبر مسجد کوفه چنین خطبه خواند: خدایا! به درستی که زمین تو را حجّتی بر آفریدگانت باید که آن ها را به دین تو هدایت کند، عِلم تو را به آنان بیاموزد، تا حجتت از بین نرود و پیروان اولیایت – پس از آن که به آن حجّت هدایتشان فرمودی – گمراه نشوند، و [آن حجت]یا آشکار است که فرمانبرداری نشود، یا پنهان شده است که در انتظار [هنگام قیام و تشکیل حکومت جهانی اسلام]به سر می برد، اگر شخص او [در حال متارکه آنان با مخالفان] در حالی که مردم هدایت شده باشند از [نظر آن ها]غایب شود؛(۱) علم او از آنان غایب نمی گردد، و آداب او در دل های مؤمنین بر جای می ماند، پس آن ها آداب او را به کار می بندند.(۲)

  1 دیدگاه برای تکالیف بندگان نسبت به امام زمان (عج)

  1. مریم

   سلام بنده از این کتاب به تعداد میخواهم خریداری کنم چون ان را برای مسابقه کتابخوانی اتنخاب کرده ایم ساکن تهران هستم چطور می توان سفارش دهم تا اخر هفته به دستم برسد

   • محمد حیدری

    با سلام لطفا با شماره تماس های قید شده داخل کتاب یا شماره ۳۷۲۵۳۳۴۰-۰۲۵ و یا ۰۹۱۲۱۵۱۸۱۴۹ تماس بگیرید

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *