رمز و راز پنهانی : آسیب شناسی زمینه های ظهور

نویسنده: علی عطایی کوزانی

کتاب رمز و راز پنهانی آسیب‌شناسی زمینه‌های ظهور است. این آسیب‌شناسی در دو بخش کلی با عناوین آسیب‌های برون‌دینی و درون‌دینی، ارائه گردیده است. چالش‌های دسته اول، جنبه‌ای جهانی داشته و به‌دلیل گستردگی، تنها به یکی از آن‌ها، یعنی آسیب‌ شناسی برپایی عدالت در مقیاس جهانی، پرداخته شده است. آسیب‌شناسی معرفتی، رفتاری و اخلاقی و فرهنگی و تربیتی نیز، ازجمله موضوعات مورد توجه در بخش دوم است. نویسنده در بخش آسیب‌شناسی معرفتی، این موضوع را در حوزه روشن‌فکران، فرق و مذاهب، آسیب‌شناسی معرفتی متاثر از شوق و آسیب معرفتی منتظران فعال، خواص منفعل و عوام، مورد بررسی قرار داده است. وی بخش اول مباحث خود را، به تبیین مفاهیم مرتبط با موضوع در دو بخش مفاهیم اساسی و بدیهی اختصاص داده، که حجم بسیاری از مباحث کتاب را به خود اختصاص داده است.

۴۹,۵۰۰ ﷼۵۵,۰۰۰

  اطلاعات بیشتر

  نوع جلد

  جلد معمولی

  زبان کتاب

  فارسی

  تعداد صفحه

  372

  قطع کتاب

  رقعی

  شابک

  978-964-973-336-4

  نوبت چاپ

  اول

  سال انتشار

  1391

  توضیحات

  رمز و راز پنهانی : آسیب شناسی زمینه های ظهور

  کتاب رمز و راز پنهانی آسیب‌ شناسی زمینه‌های ظهور است. این آسیب‌شناسی در دو بخش کلی با عناوین آسیب‌های برون‌دینی و درون‌دینی، ارائه گردیده است. چالش‌های دسته اول، جنبه‌ای جهانی داشته و به‌دلیل گستردگی، تنها به یکی از آن‌ها، یعنی آسیب‌ شناسی برپایی عدالت در مقیاس جهانی، پرداخته شده است. آسیب‌شناسی معرفتی، رفتاری و اخلاقی و فرهنگی و تربیتی نیز، ازجمله موضوعات مورد توجه در بخش دوم است. نویسنده در بخش آسیب‌شناسی معرفتی، این موضوع را در حوزه روشن‌فکران، فرق و مذاهب، آسیب‌شناسی معرفتی متاثر از شوق و آسیب معرفتی منتظران فعال، خواص منفعل و عوام، مورد بررسی قرار داده است. وی بخش اول مباحث خود را، به تبیین مفاهیم مرتبط با موضوع در دو بخش مفاهیم اساسی و بدیهی اختصاص داده، که حجم بسیاری از مباحث کتاب را به خود اختصاص داده است.

  برشی از کتاب:

  مسأله دیگر به علّت یا علل غیبت امام عصر علیه السّلام مربوط می شود که از دو منظر عقل و نقل به آن توجّه شده است. در این خصوص مباحث مفصّل و مبسوطی تحت عنوان «دلیل یا ادلّه عقلی غیبت» مطرح شده که صحّت ادّعای عقلانیّت آنها باید با نقد و بررسی عمیق مورد سنجش قرار گیرد. همچنین دلایل نقلی متعدّدی برای غیبت در احادیث، ذکر شده که معانی و مفاد آنها نیز نیاز به تأمّل و دقّت دارد. احادیث دیگری هم وجود دارند که به صراحت علّت غیبت را بیان نکرده اند امّا برخی نویسندگان و متفکّران از آنها علل غیبت را استنباط نموده اند. کفایت و عدم کفایت این ادلّه هم به بحث و بررسی استدلالی محتاج است.
  موضوع دیگری که در مبحث غیبت امام عصر علیه السّلام بسیار مهم و عقیده ساز می باشد، عواملی هستند که عموما تحت عنوان شرایط لازم یا کافی برای رفع غیبت (ظهور) آن حضرت مورد استناد واقع شده اند. این ادلّه، گاهی نقلی هستند و گاهی هم صورت و ظاهر عقلی دارند. در این مورد نظریّاتی وجود دارد که مدّعی وجود ارتباط منطقی بین علّت غیبت و شرایط و اسباب ظهورند. همچنین نظریّه پردازی های متفاوتی درباره پیش شرطهای مختلف برای امر ظهور صورت گرفته که اعتبار و صحّت همه آنها نیاز به بحث و بررسی جدّی دارد. در نوشتار حاضر همه موضوعات فوق مورد تأمّل و دقّت قرار گرفته و سعی شده تا در هر یک، اقوال نادرست از آراء صحیح بازشناسی شوند.

  نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رمز و راز پنهانی : آسیب شناسی زمینه های ظهور”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *