صدقه و نذر کتاب:

«ما تصدّق النّاس بصدقه أفضل من علم»
هیچ صدقه ای بالاتر از دانشی که میان مردم منتشر شود، نیست
پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) نهج الفصاحه/حدیث 2376

***
نذر: عقدی است که به وسیله آن، انسان چیزی (امر نیکی) را بر خود واجب می کند
مقدس اردبیلی

***

«اگر کتابخوانی فرهنگ رایج شد و در بین مردم ما جا بیفتد، آن وقت کسانی پیدا می‌شوند که «صدقه کتاب» درست می کنند. که الان نیست!

شما ببینید چقدر روضه‌خوانی میشود! چقدر احسان میشود! چقدر به ایتام کمک میشود! چقدر پول و جنس و پارچه و اینها داده میشود! آیا به همین نسبت، کتاب هم داده می‌شود؟ به همین نسبت پول برای چاپ کتاب داده میشود؟! خیلی کم.

حالا یک وقتی در گذشته، زمانی، کسانی از تجار و بازاریهای مومن پیدا میشدند؛ فرضا کتابی چاپ میکردند و مجانی به طلاب میدادند. قبلا در حد معدودی، این کارها معمول بود؛ اما الان این کارها نمیشود، این کارها کم است. خوب شماها روشنفکرید و به اهمیت این کار آگاهید، این را ترویج کنید.»

***

یکی از رخدادهای مبارک که در سالهای اخیر احیا شده است نذر و صدقه کتاب است. افراد نیک اندیشی که علاقه به نشر علم و دانش و معرفت دارند با روشهای گوناگون، برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هزینه می کنند. انتشارات کتاب جمکران با انتساب به مکانی مبارک، معتمد اهل خیر و فرهیخته است.
برای هزینه در راه نشر معارف اهل بیت و ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه راهکارهای مختلفی را می توان در پیش گرفت:
• هدیه کتاب به کتابخانه‌های مناطق محروم
• فرهنگ سازی برای دانش آموزان
• نشر و تقویت کتابهای فرهنگ مهدویت
• تقویت و تشویق نویسندگان ارزشی
• ساخت فروشگاه کتاب
• راه اندازی مرکز چاپ

در سالهای اخیر انتشارات کتاب جمکران تجربه های خوب و متعددی در هزینه و هدیه برای تبلیغ فرهنگ کتاب و نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و جذب کمکهای خیرین فرهیخته داشته است.
شما از طریق کادر زیر می توانید مشخصات نذر را وارد کنید.