جریان‌شناسی اصحاب نبوی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)

نویسنده: دکتر محمدموسی نوری

کتاب «جریان شناسی اصحاب نبوی» در صدد پاسخگویی به این پرسش است که جریان های موجود در عصر نبوی، چه جریانهایی بوده اند و چه ویژگی هایی داشته اند.
تاکنون، پژوهشهایی درباره جریان‌های موجود بین صحابه انجام شده که آنها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
برخی از آنها، اصحاب پیامبر را به صورت شخصی و بدون در نظر گرفتن جریان‌ها و دسته بندی‌های موجود در بین آنها بررسی کرده اند.
دسته دیگر، فقط یک یا دو جریان از جریان‌های موجود میان صحابه را بررسی کرده اند.
دکتر «محمد موسی نوری» در اثر پیش رو، تلاش کرده اولا به صورت جریانی به اصحاب پیامبر نگاه کند، ثانیا پژوهش او منحصر به یک یا دو جریان اصلی در زمان حیات پیامبر نباشد.
نوری در این اثر با استناد به قرآن، روایات اهل بیت، منابع سیره نبوی همچون السیرة النبویة ابن هشام، مغازی واقدی، تاریخ یعقوبی، تاریخ طبری، مروج الذهب مسعودی و… به معرفی ۵ جریان اصلی در میان صحابه پیامبر پرداخته است:
جریان مهاجران، جریان انصار، جریان قریش و بنی امیه، جریان نفاق و جریان تشیع.
انتشارات کتاب جمکران، «جریان شناسی اصحاب نبوی» را در ۲۵۴ صفحه و در قطع رقعی منتشر کرده است.

۹,۱۰۰ تومان۱۳,۰۰۰

  اطلاعات بیشتر

  نوبت چاپ

  اول

  سال انتشار

  1396

  قطع کتاب

  رقعی

  تعداد صفحه

  254

  زبان کتاب

  فارسی

  شابک

  978-964-973-467-5

  نوع جلد

  جلد معمولی

  توضیحات

  جریان‌شناسی اصحاب نبوی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)

  از ابتدای تاریخ بشریت با ماجرای قتل فرزند آدم دو جریان هابیلیان و قابلیان در زندگی بشر شکل گرفت و یکی از آورده‌های خوانش تحلیلی تاریخ شناخت همین جریان‌هاست. مانند کاری که در کتاب «جریان‌شناسی اصحاب نبوی» شاهد آن هستیم. «محمدموسی نوری» نویسنده این کتاب در سطرهای ابتدایی جریان‌شناسی اصحاب نبوی آورده است: «در هر جامعه‌ای احزاب و جریان‌هایی با گرایش‌های مختلف وجود دارند که در تحول‌ها و رخدادهای آن جامعه نقش مؤثر و بسزائی ایفا می‌کنند. شناسایی این جریانها به تحلیل و ارزیابی صحیح از وقایعی که در آن جامعه اتفاق افتاده است، کمک شایانی می‌کند.»
  شاید برخی فکر کنند صحابی که همان یاران و ملازمان همیشگی رسول اکرم هستند، لابد همگی به‌خاطر بهره‌مندی بی‌واسطه از محضر پیامبر، یکدست، مؤمن، صادق و مخلص بوده‌اند ولی مطالعه دقیق تاریخ و تأمل در آن نشان می‌دهد که بین صحابه خبرهای دیگری هم بوده است! صحابه رسول خدا گرایش‌های مختلفی داشته‌اند و کارهای بعضاً عجیبی از آن سر زده است و حتی بعضی‌شان سعی در براندازی اسلام داشته‌اند. کتاب‌هایی که تاکنون در‌این‌باره نوشته شده‌اند نهایتاً این صحابه را به دو رویکرد و جریان دسته‌بندی کرده‌اند.
  محمدموسی نوری با بررسی دقیق کتاب‌های دسته‌اول تاریخ اسلام و برخی کوشش‌های علمی در حوزه تاریخ تحلیلی، پنج جریان اصلی را بین صحابه رسول خدا یافته است و در کتاب جریان‌شناسی اصحاب نبوی درباره‌شان به طور مفصل صحبت کرده است. این پنج جریان اصلی از این قرارند: جریان مهاجران، جریان انصار، جریان قریش و بنی‌امیه، جریان نفاق و جریان تشیع.
  نویسنده علاوه بر تشخیص و تعیین این جریان‌ها از ویژگی‌های این جریا‌ن‌ها سخن گفته است تا تحلیل بهتر و دقیق‌تری از وقایع و رخدادهای عصر حیات و رحلت پیامبر اعظم داشته باشیم و بتوانیم جریان ناب و اصیل اسلامی را از میان این جریان‌ها بشناسیم. وی برای تدوین این کتابِ تاریخی-تحلیلی علاوه بر آیات قرآن و راویات اهل بیت (علیهم‌السلام) از منابع معتبر و مهمی همچون السیره النبویة ابن هشام، مغازی واقدی، تاریخ یعقوبی، تاریخ طبری، مروج الذهب مسعودی، اسدالغابه ابن اثیر، النزاع و التخاصم مقریزی بهره گرفته است.

   

  نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “جریان‌شناسی اصحاب نبوی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *