فروغ ابدیت

تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله

نویسنده: آیة الله جعفر سبحانی

فُروغ ابدیت؛ تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرمصلی‌الله‌علیه‌وآله کتابی است تاریخی به زبان فارسی تألیف جعفر سبحانی تبریزی که به زندگانی پیامبر اکرم(ص) می‌پردازد. در این کتاب، به بیان وقایع مهم و حوادثی که آموزندگی بیشتری دارند پرداخته شده و از تفصیل و بیان رویدادهای جزئی خودداری شده است. این کتاب با مدارک تاریخی شیعه منطبق بوده و از افسانه‌ها و خرافاتی که با تاریخ زندگی پیامبر اسلام آمیخته شده، خالی است.

۷۰۰,۰۰۰ ﷼

  اطلاعات بیشتر

  نوبت چاپ

  سی و پنجم

  سال انتشار

  1395

  قطع کتاب

  وزیری

  تعداد صفحه

  1038

  زبان کتاب

  فارسی

  نوبت ویرایش

  سوم

  شابک

  978-964-09-1377-2

  نوع جلد

  جلد سخت

  توضیحات

  فروغ ابدیت

  پیرامون زندگانی پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله، بزرگ ترین پیشوای بشر، کتاب ها و رساله های زیادی نوشته شده است ولی بیشتر این کتاب ها، یکی از دو اشکال را دارد: یا کتاب به صورت وقایع نگاری و بیان متون حوادث تاریخی است، بدون این که در آن ها تجزیه و تحلیل و داوری صحیح و بررسی انجام بگیرد، حتی گروهی از بیان علل و انگیزه ی رویدادهای اسلامی و نتایج و ثمرات آن ها نیز پرهیز نموده اند. و یا این که یک سلسله حدسیات بی اساس و اجتهادهای بی دلیل، به عنوان قضاوت بررسی و قضاوت با بیان حوادث آمیخته گردیده، و به نام کتاب تحقیقی، تاریخی در اختیار علاقه مندان تاریخ اسلام گذارده شده است. اما کتاب «فروغ ابدیت»؛ تاریخی است روشن و گویا از زندگی پیامبر بزرگ اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله، که به اتکاء بزرگ ترین مدارک تاریخی اسلام تهیه شده و با قلمی کاملاً روان و شیوا نگارش یافته است. یکی از مزایای مهم این کتاب این است که؛درآن تنها به ذکر حوادث تاریخی قناعت نشده؛ بلکه سعی شده تجزیه و تحلیل لازم، درباره ی علل حوادث گوناگون و نتایج آن ها، آن چنان که شیوه ی یک نویسنده ی محقق است به عمل آید، تا هدف نهایی که همان آموزنده بودن تاریخ است، به طور کامل بیان گردد. امتیاز مهم دیگر این کتاب این است که؛ با مدرک تاریخی شیعه، کاملاً منطبق است و از افسانه ها و خرافاتی که دست های آلوده به تاریخ زندگی پیشوایان بزرگ اسلام آمیخته است، خالی می باشد. مطالعه ی دقیق این کتاب به عموم مسلمانان روشنفکر مخصوصاً «جوانان عزیز» توصیه می گردد و امید است جوانان پرشور و باایمان بتوانند با الهام از زندگی پر افتخار پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله طرح یک زندگی نوین و پر افتخار را برای خود بریزند. کتاب فروغ ابدیت، در موارد اختلاف میان تاریخ نویسان اهل تسنن و شیعه، عقیده ی نویسندگان شیعه را با مدارک و شواهد تاریخی، روشن و مبرهن ساخته و هر نوع شبهه و اشکال را در حقانیت نظر به شیعه برطرف ساخته است. این کتاب قبلاً در مجله ی علمی «درس هایی از مکتب اسلام» به صورت سلسله مقالات، چاپ شده است، ولی به درخواست گروهی از خوانندگان، پس از تجدیدنظر کامل، به صورت کتابی نفیس و قابل اعتماد در اختیار علاقه مندان تاریخ اسلام قرار گرفته است، مندرجات کتاب حاضر در دو جلد شامل شصت و پنج فصل می باشد.
  این کتاب با بیانی روشن ومنابعی معتبر ،به توضیح و شرح وقایع و حوادث مهمی از تاریخ زندگانی پیامبر که امور زندگی بیش تری دارد، پرداخته است.
  از ویژگی های برجسته این نوشتار ارزشمند، انطباق کامل آن با مدارک واسناد شیعه است. در این کتاب، اوضاع و احوال عرب های پیش از اسلام و شبه جزیزه عربستان، نیاکان پیامبر ،میلاد ،جوانی، بعثت و حوادث سال اول تا یازدهم هجرت پیامبر ،همراه با تحلیل و توضیح آمده است.
  برخی از عناوین و مباحث مطرح شده در این کتاب به شرح زیر است:
  ۱- شبه جزیره عربستان یا گهواره تمدن اسلامی
  ۲- عرب پیش از اسلام
  ۳- اوضاع روم و ایران دو امپراطوری بزرگ جهان
  ۴- نیاکان پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ۵- میلاد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ۶- دوران کودکی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ۷- بازگشت به آغوش خانواده
  ۸- دوران جوانی
  ۹- از شبانی تا تجارت
  ۱۰- از ازدواج تا بعثت
  ۱۱- نخستین جلوه حقیقت
  ۱۲- نخستین وحی
  ۱۳- انقطاع وحی
  ۱۴- دعوت عمومی
  ۱۵- داوری قریش درباره قرآن
  ۱۶- نخستین هجرت
  ۱۷- حربه های زنگ زده
  ۱۸- افسانه غرانیق
  ۱۹- محاصره اقتصادی
  ۲۰- مرگ ابوطالب
  ۲۱- معراج از نظر قرآن و حدیث و تاریخ
  ۲۲- سفری به طائف
  ۲۳- پیمان عقبه
  ۲۴- سرگذشت هجرت
  ۲۵- نخستین عمل مثبت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ۲۶- تظاهرات نظامی و مانورهای جنگی
  ۲۷- تبدیل قبله
  ۲۸- جنگ بدر
  ۲۹- یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند
  ۳۰- فتح مکه
  ۳۱- غزوه احزاب
  ۳۲- رسالت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ۳۳- حجه الوداع و بت پرستی در شبه جزیره عربستان
  ۳۴- و …

  نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فروغ ابدیت”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *