چلچراغ: چهل سبک و سیره زندگی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)

نویسنده:

در این کتاب به منظور آشنایی بیشتر و دقیق و موشکافانه با زوایای عملی، رفتاری و فکری ولی فقیه زمان، حضرت آیت الله خامنه ای مدّظلّه‏ العالی، به معرفی و تبیین سبک و سیره معظم‏ له، در چهل موضوع پرداخته شده است.

۱۸,۲۰۰ تومان۲۶,۰۰۰

  اطلاعات بیشتر

  نوبت چاپ

  اول

  سال انتشار

  1396

  قطع کتاب

  وزیری

  تعداد صفحه

  548

  زبان کتاب

  فارسی

  توضیحات

  چلچراغ: چهل سبک و سیره زندگی امام خامنه ای (مدظله‌العالی)

  یکی از منابع شناخت از نظر اسلام، سیره اولیاء و پیشوایان اسلام از شخص پیغمبر اکرم(ص) تا ائمه اطهار(ع) و به عبارت دیگر سیره معصومین(ع) است. علامه شهید مرتضی مطهری در کتاب سیری در سیره نبوی می‏فرمایند:

  «گفته‌هایشان به جای خود، شخصیتشان یعنی سیره و روش‌شان، منبعی است برای شناخت. سیره پیغمبر برای ما یک منبع الهام است و نیز سیره ائمه؛ هیچ فرق نمی‌کند». «آن‌چه ما موظفیم از وجود پیغمبر اکرم استفاده کنیم، هم در گفتار است و هم در رفتار؛ هم در قول است و هم در فعل؛ یعنی سخنان پیغمبر برای ما راهنما و سند است و باید از آن بهره بگیریم. همین طور که سخنان پیغمبر ما عمیق است، رفتار پیغمبر ما آن‌قدر عمیق است که از جزئی‌ترین کار پیغمبر می‏شود قوانین استخراج کرد. یک کار کوچک پیغمبر یک چراغ است، یک شعله است، یک نورافکن است برای انسان که تا مسافتهای بسیار دور را نشان می‌دهد». بنابراین مشخص است که یکی از راه‌های شناخت در اسلام سیره‌شناسی است، سیره یعنی سبک، یعنی منش و شیوه‌ای که فرد به طور پایدار برای تحقق مقاصدش به کار می‌برد، به عنوان مثال چگونه سخن می‌گوید، چگونه تصمیم می‌گیرد، چگونه قضاوت می‌کند و … این موارد را بایستی از طریق سیره‌شناسی و سبک‌شناسی پاسخ دهیم.

  با توجه به اهمیت جایگاه ولایت فقیه در اسلام و این که ولی فقیه به عنوان ملاک عمل و شاخص رفتار در افراد جامعه و خصوصاً کارگزاران و کسانی که مسئولیت بیشتری نسبت به تبعیت از ایشان را دارند می‏باشد؛ بنابراین در این کتاب به منظور آشنایی بیشتر و دقیق و موشکافانه با زوایای عملی، رفتاری و فکری ولی فقیه زمان، حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ایمدّظلّه‏العالی، به معرفی و تبیین سبک و سیره معظم‏له، در چهل موضوع پرداخته شده است.

  کتاب حاضر در چهار فصل تنظیم شده است؛ در فصل اول، تعریف سبک، جایگاه و اهمیت آن و سبک رهبری و جایگاه مقام معظم رهبری تبیین شده است. در فصل دوم، ابتدا الگوی محتوایی و شاخصهای این الگو ارائه شده است و سپس خلاصه سبک‌ها و سیره‌های مقام معظم رهبری و روابط بین این سبک‌ها و سیره‌ها به صورت خلاصه و در یک نگاه آمده است. در فصل سوم، سبک‌ها و سیره‌های معظّم‌ٌله، شامل چهل سبک که در چهار حوزه حکومتی (۱۰ سبک)، فکری و علمی(۶ سبک)، تعامل با مخاطبان(۱۱ سبک) و سبک شخصی (۱۳سبک) دسته‌بندی شده‌اند، تشریح و تبیین شده‌اند و در فصل چهارم به نتیجه‌گیری از سبک‌ها و سیره‌های مقام معظم رهبری و امتداد آن با سبک امام خمینی رحمت الله علیه پرداخته شده است.

  این اثر کم نظیر حاصل تلاش تعدادی از پژوهشگران مرکز مطالعات و توسعه تفکر راهبردی؛ آقایان دکتر سیداحمد طباطبایی یزدی، دکتر رضا مقیسه، دکتر مهرداد مؤمنی‌زاهد، حسین عبدالحسینی، امیرحسن تهرانی‌خوش و مسلم مقصودی است که در ۵۶۰ صفحه و توسط انتشارات مقاومت منتشر گردیده است.

  نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چلچراغ: چهل سبک و سیره زندگی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *