تربیت فرزند از نظر اسلام

نویسنده: حسین مظاهری

این کتاب مجموعه سخنرانی های آیت الله مظاهری است در رمضان سال ۱۳۶۴ که در مورد تربیت فرزند ایراد شده است. با توجه به اینکه مخاطب این سخنرانی ها عموم مردم بوده اند لذا ایشان از اصطلاحات علمی کمتر استفاده کرده اند. اما در هر صورت از نظر محتوایی بسیار غنی و مفید است.
استفاده فراوان از داستانهای تاریخی و استناد به آیات و روایات، بر غنا و جذابیت مطالب این سلسله بحثها افزوده است.
این کتاب از ۲۵ درس تشکیل شده که عبارتند از: اهمیت تربیت اولاد، تربیت اولاد وظیفه سنگین والدین، قانون وراثت، شرکت شیطان، درباره انعقاد نطفه، مراقبتهای هنگام بارداری، تأثیر شیر مادر، لزوم محبت در خانه ، محبت یابی در کودک، فطرت خداجویی، عزت از آن کیست؟ تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، دنباله تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، وظائف پدر و مادر نسبت به کودک، علی(ع)/ علت مبقیه اسلام، عنایت در تهذیب نفس فرزندان، وظیفه پدر و مادر در تأدیب فرزندان، ادب فرزندان در کردار، سعادت هر انسان مرهون کار است، آداب رفاقت، تربیت فرزندان از نظر عمل و قانون وراثت.

۸,۴۰۰ تومان۱۲,۰۰۰

  اطلاعات بیشتر

  نوبت چاپ

  هجدهم

  سال انتشار

  1395

  قطع کتاب

  رقعی

  تعداد صفحه

  348

  زبان کتاب

  فارسی

  شابک

  978-964-7126-65-6

  نوع جلد

  جلد معمولی

  توضیحات

  تربیت فرزند از نظر اسلام

  تاب «تربیت فرزند، از منظر اسلام» نوشته استاد اخلاق آیت الله حسین مظاهری کتابی است با نثر روان و بسیار شیوا و قابل فهم برای جوانان و بزرگسالان که به وظایف والدین در قبال تربیت و تاثیر عملکرد آنها بر شقاوت و فلاحت فرزندانشان می پردازد. تا پیش از مطالعه این کتاب، همواره برای من سوال بوده که خداوند چطور در قبال توهین و بی احترامی فرزندان به پدر و مادرشان در قرآن تذکر داده است و کسانی که از این دستور خدا نافرمانی کنند را به آتش جهنم وعده است ولی هیچ آیه ای از قرآن کریم درباره پدر و مادرهایی که با اخلاق و رفتار خویش موجب سقوط اخلاقی، شقی شدن و گناهکار شدن فرزندشان می شوند اشاره نکرده است؟ پس از مطالعه این کتاب به خوبی متوجه می شوید که دین اسلام به این سوال هم به خوبی پاسخ داده است و پیشوایان دین بزرگ اسلام به کرات درباره وظایف والدین در قبال تربیت فرزندانشان تذکر داده اند و سیره اهل بیت(علیهم السلام) نیز به خوبی دانشگاهی برای پدرها و مادرها است تا با الگوگیری از آن به تربیت فرزندانشان همت گمارند. با مطالعه این کتاب است که می فهمیم بسیاری از پدرها و مادرهای امروزی به سبب توانایی شان در کمک به فرزندانشان برای عاقبت به خیری و به علت تلاش نکردن در این مسیر «ملعون» هستند و همه پدرها و مادرهایی که با اخلاق و رفتار نادرست خود، فرزند (صالح و مومن) خویش را از مسیر تدین و دین داری بدر می کنند با فرزند از راه بدر شده خویش در آتش جهنم گرفتار می شوند. مثلا پدری می تواند بسترهای کار و اقتصاد فرزندش را فراهم کند ولی هیچ تلاشی برای سرافرازی فرزندش انجام نمی دهد و به همین دلیل فرزند وی به فقر و فلاکت دچار می شود که در این صورت این پدر از دایره مسلمانی خارج می شود. یا مادری که با سخت گیری ملاک های ازدواج دخترش باعث می شود تا دختر وی فرصت ازدواج را از دست بدهد و به گناه دچار شود، آن مادر نیز در سقوط اخلاقی دخترش شریک جرم است و در گناه او نیز سهیم است و در آتش دوزخ کیفر رفتارش را خواهد دید.
  با مطالعه این کتاب به موارد متعددی که اهمال و بی توجهی از آنها موجب عقده ای شدن فرزند کودک، نوجوان یا جوان ما می شود آگاه می شویم، معنای عقده ای شدن را می فهمیم و می آموزیم که باید چگونه با فرزند خویش در چارچوب شرع مقدس اسلام کنش داشته باشیم تا فرزند خویش را در چاه کمبود نیازهای روحی و روانی از جنبه های گوناگون نیاندازیم.
  عقده ای شدن باعث انحراف اخلاقی جوان و حرکت وی در راه افراط و تفریط می گردد. عقده های درونی است که به یکباره همچون آتش از دهان اژدها بیرون زده و موجب جنایت، بی آبرویی و دعوا و هتک حرمت توسط فرزند عقده دار می گردد. لذا قبل از آنکه دیر شود باید علاج فاجعه را قبل از وقوع آن کرد تا از تبدیل شدن فرزندی که می تواند هدایتگر و محبوب جامعه باشد به لکه ننگی که آبروی خاندان و خانواده خویش را ببرد و رسوایی به بار آورد پیشگیری و جلوگیری کرد.
  در این کتاب می آموزیم که علاج بسیاری از مشکلات روحی روانی فرزندان ما در مراقبه اخلاقی و تذهیب نفس از زمان انعقاد نطفه تا بارداری و از زایمان تا دو سال شیردهی و دو سالگی تا هفت سالگی و از هفت تا ۱۴ سالگی و از چهارده سالگی تا ۲۱ سالگی است ولی در طرز مواجهه با فرزند و مسئولیت پدر و مادر متفاوت است. در این کتاب با نقش عظیم مادر در تربیت فرزند (و خاصا از زمان انعقاد نطفه تا دو سالگی) آشنا می شویم و کمی از ابعاد رسالت مادری در تربیت فرزند صالح را مطالعه می نماییم. همچنین مسئولیت پدر را در سنین هفت تا ۲۱ سالگی آگاه می گردیم.

  برشی از کتاب:

  باید مواظب باشند که این بچه از روز اول چنانچه شیر می خواهد ، ناز می خواهد. همه زنها و مردها این را می دانند بچه یک ماهه وقتی که نوازشش کنی ، روی او بخندی ، تبسم کنی، می خندد، تبسم می کند و اگر داد سر او بزنی گریه می کند، فریاد می زند. همین یعنی اینکه ، من ناز می خواهم ، من محبت یاب هستم، باید به من محبت کنید. از همان روز اول بچه محبت می خواهد، سال اول محبت می خواهد، سال دوم محبت می خواهد، ۱۰ ساله و ۱۵ ساله محبت می خواهد، ۲۰ ساله محبت می خواهد. گرچه طرز محبت تفاوت می کند و بعد درباره آن صحبت می کنم که چگونه باید به او محبت کرد و ناز او را کشید

   

  نقد و بررسی‌ها

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تربیت فرزند از نظر اسلام”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *