Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

السلام علی ربیع الانام

فروش ویژه

العبقری الحسان فی احوال صاحب الزمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) – ۸جلدی

فی احوال مولانا صاحب الزمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)

نویسنده: شیخ علی اکبر نهاوندی . همکار هنری: سید هادی قادری . تحقیق و تنظیم: حسین احمدی , صادق بزرگر بفرویی . ناشر: کتاب جمکران .


5/000/000 ریال 4/500/000 ریال

0 out of 5

کتاب 9 جلدی «العبقری الحسان فی احوال مولانا صاحب الزمان» تألیف آیت‌الله شیخ علی‌اکبر نهاوندی از مشهورترین کتاب‌های نوشته‌شده درباره احوالات و شئون حضرت صاحب الزمان، مهدی موعود(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است. این مجموعه سترگ از آن جهت که به قلم یکی از علمای صاحب نام جمع‌آوری و تدوین شده است، در نوع خود کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر محسوب شود.
در این کتاب به ترتیب مباحث مربوط به آیات قرآن و سایر کتب آسمانی و نیز احادیث نبوی و اخبار واردشده از ائمه بزرگوار در بشارت ظهور حضرت، مباحث علمای اهل سنت که قائل به تولد و حیات آن بزرگوار هستند، تعیین شخصیت و سایر خصوصیات حضرت، مفصل‌ترین اطلاعات از کسانی که به‌واسطه یا مستقیم به محضر ایشان شرفیاب شده‌اند و مدح انتظار فرج و علایم ظهور و میراث انبیا بین شده است.

 *در چاپ جدید، عبقری نهم به صورت سی‌دی ارسال می‌شود.*

توضیحات

العبقری الحسان فی احوال صاحب الزمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)

این عالم پرهیزکار بسیاری از سال های عمر شریفش را در تألیف و تصنیف کتب علمی سپری کرد که حدود ۳۰ تألیف از ایشان به یادگار مانده که برخی از آن ها هنوز به چاپ نرسیده است. از جمله این تألیفات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ البنیان الرفیع (اخلاق ربیعی) [شرح حال ربیع بن خثیم معروف به خواجه ربیع]

۲ جنه العالیه و جعبه الغالیه [کشکول]

۳ جنتان مدهامتان [عقاید، عرفان و اخلاق]

۴ راحه الروح یا کشتی نجات [شرح حدیث سفینه]

۵ خزینه الجواهر فی زینه المنابر [این کتاب در سه بخش اصول دین، فروع دین و اخلاق نگارش یافته و در هر بخش آیات، روایات، مواعظ و حکایات مربوط به آن بخش به ترتیب آورده شده است. همچنین این کتاب مشتمل بر شرح و تفسیر چهل آیه و هفتاد و هفت روایت و هشتاد موعظه و دویست حکایت است]

۶ گلزار اکبری و لاله زار منبری [کشکول]

۷ انوار المواهب [مناقب اهل بیت علیهم السلام]

۸ العبقری الحسان فی تاریخ صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه (همین کتاب)

۹ جواهر الکلمات (جواهر الزواهر فی شوارد النوادر)

۱۰ وسیله النجات و عناوین الجمعات فی شرح دعاء السمات

علامه نهاوندی در سن ۹۰ سالگی در سال ۱۳۲۹ شمسی دار فانی را وداع گفته و با احترام بسیار در حرم مطهر امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا علیهما السلام در رواق دار السعاده پایین پا در کنار قبر مرحوم شیخ مرتضی آشتیانی مدفون شد.

* العبقری الحسان فی احوال مولانا صاحب الزمان علیه السلام

مؤلف در مقدمه این کتاب می نویسد: «آن را به کتاب العبقری الحسان فی احوال مولینا صاحب الزمان علیه صلوات الله الملک الحنان موسوم ساختم و به نحوی، جمع و تلفیق نمودم که مطالعه کننده را از سایر کتبی که در غیبت نوشته شده، مثل سیزدهم بحارالانوار علامه مجلسی و نجم الثاقب مرحوم نوری و دار السلام عراقی و نور الانوار ملا علی اصغر بروجردی رحمه الله علیهم و سایر کتب مدونه در این باب، بی نیاز گرداند.»

این کتاب از پنج بخش یا به فرموده مؤلف محترم پنج بساط تشکیل شده است:

* بساط اول: الرفرف الاخضر فی بشارات ظهور الحجه المنتظر

این بساط مشتمل بر آیات قرآن و سایر کتب آسمانی و نیز پاره ای از اقوال کاهنان و ساحران و نیز احادیث نبوی و اخبار وارد شده از ائمه بزرگوار در بشارت ظهور آن امام است که خود این بساط به چند عبقریه و هر عبقریه به چند رفرفه تقسیم شده است.

بساط اول از هفده عبقریه تدوین شده است که شامل: «بشارت ظهور در قرآن کریم»، «بشارت ظهور در اخبار معراجیه»، «بشارت ظهور در لوح فاطمه سلام الله علیها»، «بشارات دیگر از خدای عزوجل»، «بشارت ظهور در صحف الهی»، «بشارت ظهور در تورات»، «بشارت ظهور در کتب دیگر انبیا»، «بشارت ظهور در اناجیل اربعه»، «بشارت ظهور پس از حضرت عیسی علیه السلام»، «بشارت ظهور در کتب متفرقه دیگر»، «بشارات متفرقه»، «بشارت ظهور پس از طلوع اسلام»، «بشارت ظهور در کلام رسول اکرم صلی الله علیه و آله»، «روایات عامه در بشارت ظهور»، «روایات خاصه در بشارت ظهور»، «بشارت ظهور از ائمه معصومین علیهم السلام» و «حضرت حجت و بشارت ظهور خویشتن» می شود.

در عبقریه اول از بساط اول این کتاب آمده است:

«آیه دهم: قال الله تعالی فی سوره الحدید: اعلموا أن الله یحی الأرض بعد موتها قد بینّا لکم الآیات لعلکم تعقلون

بدانید به درستی که خدا زمین را بعد از مردن آن زنده می کند، به تحقیق نشانه های خداوندی خود را، به جهت آن که ادارک و تعقل نمایید، برای شما بیان کردیم.

شیخ صدوق و محمد بن عباس از حضرت امام محمد باقر علیه السلام روایت کرده اند که فرمود: مردن زمین، کافر شدن زمین است، چه آنکه کافر میت است. پس خدای عزو جل زمین را به حضرت قائم علیه السلام زنده می فرماید، چه آن حضرت، زمین را پر از عدل نموده، اهلش را زنده می گرداند.

شیخ طوسی از ابن عباس روایت کرده که در تفسیر آیه مبارکه گفته: یعنی یصلح الله الارض بقائم آل محمد بعد موتها، یعنی من بعد جور اهل مملکتها

کلینی در کافی از حضرت صادق و حضرت کاظم علیهما السلام روایت کرده که مراد، زنده کردن زمین است به عدل، بعد از مردن زمین به سبب جور. در آخر روایت کافی از حضرت کاظم علیه السلام است و لإقامه حد فیها أنفع فی الارض من القطر اربعین صباحا؛
یعنی هر آینه اقامه یک حد در زمین، نفعش از باران چهل روز بیشتر است.»

* بساط دوم: المسلک الأذفر فی ولاده الحجه المنتظر و معجزاته و خوارق عاداته

این بساط محتوی چند عبقریه و چند مسلک است. در این بساط نام ۴۵ هزار نفر از علمای اهل سنت که قائل به تولد و حیات آن بزرگوار هستند، آمده است.

بساط دوم در ده عبقریه مطالب ذیل را در بر دارد: «تشرف نرجس خاتون خدمت امام علیه السلام»، «ولادت حضرت حجت علیه السلام»، «اسامی، القاب و کنیه های آن بزرگوار»، «نام اصلی حضرت و احکام آن»، «شمایل حضرت بقیه الله علیه السلام»، «موافقین با شیعه از علمای عامه»، «موافقین با شیعه از علمای عامه»، «اخبار عامه در اثبات حجت بن الحسن علیه السلام»، «روایات خاصه» و «معجزات».

* بساط سوم: الصبح الأسفر فی اثبات مهدویه الحجه المنتظر

این بساط شامل تعیین شخص شخیص امام مهدی علیه السلام و چند اشکال وارد بر وجود، غیبت و سایر خصوصیات آن بزرگوار است. همچنین احوال معمرین و سالمندان به صورت طبقه بندی از یک صد و بیست سال تا سه هزار و هشت صد سال در آن آمده است. بخش دیگر این بساط شامل غیبتهای انبیای عظام از قوم خود است. این بساط، به چند عبقریه تقسیم بندی و هر عبقریه شامل چند صبیحه است.

بساط سوم از هفت عبقریه تشکیل شده است که در آن می خوانید: «بیان اختلافات درباره موعود»، «تعیین شخص حضرت حجت علیه السلام»، «رد شبهات مخالفین»، «غیبت حجت های الهی»، «احوالات معمرین»، «شبهات طایفه غیر اثنی عشریه» و «توضیح بعضی اخبار مشکله».

در عبقریه سوم از بساط سوم این کتاب آمده است: «شبهه پانزدهم: حکمت عدم ظهور برای شیعیان خالص

بدان شبهه پانزدهم مخالفین، نسبت به ساحت امامت حجت بن الحسن عجل الله فرجه الشریف این است: با این همه اختلاف که در فروع و اصول درمیان شما طایفه امامیه پیدا شده؛ چرا امام غایب شما، خود را برای چند نفر از خلص شیعیان که اقوال ایشان متبع است، ظاهر نمی کند و آن اختلافات را که سبب تفسیق، تضلیل و تکفیر یکدیگر شده، رفع نمی فرماید. ظهورش برای چند نفر از شیعیان که مانعی ندارد، چرا که از طرف ایشان مأمون است و خوف و بیمی ندارد، پس چه چیز مانع از ظهورش باشد؟

* جواب شبهه

جواب: بیشتر خلق روی زمین وجود ذات اقدس حضرت احدیت جل شأنه را منکرند و آنان که معترف اند، آن قدر در مراتب توحید، صفات و افعال او تعالی عزه اختلاف دارند که به غیر از یک طریقه، همه آن ها عاطل و باطل می باشد و قایلش ضالّ و برای بیشتری، سبب خلود نار است.

مع ذلک، خدای تعالی هیچ وقت از چیزی نترسد و در رفع اختلاف از بین و فصل خصومت متنازعین و ایجاد معرفت ضروری و علم وجدانی در نفوس و قلوب، به نحوی که همه خلق جز حق چیزی در دل نگیرند؛ توانایی اش به اضعاف مضاعف غیر متناهی، بیشتر از ولی، نایب و خلیفه اش در زمین است. با این وصف، این اختلافات را رفع نفرموده و مردم را قهرا به امر حق وادار ننموده است.

پس هر عذری که در ترک فرمودن رفع اختلافات برای خداوند عزوجل مقرر شده، خلیفه اش، برای ترک رفع اختلافات مسایل اصولی و فروعی، اولی به آن عذر می باشد.

* بساط چهارم: الیاقوت الاحمر فی مَن رأی الحجه المنتظر

در این بساط نام هزار نفر یا بیشتر از کسانی که به هر نحوی از هنگام تولد تا زمان مؤلف توفیق دیدار آن امام عالمیان را یافته اند، ذکر شده. این بساط به چند عبقریه و هر عبقریه به چند یاقوته تقسیم شده است.

بساط چهارم شامل دوازده عبقریه است که شامل: «تشرف یافتگان در زمان حضرت عسکری علیه السلام»، «تشرف در زمان غیبت صغری»، «تشرف در غیبت صغری»، «نواب اربعه»، «تشرف یافتگان در غیبت کبری»، «تشرف یافتگان در غیبت کبری»، «تشرف به نحو خارق عادت»، «وقوف یافتگان به اثری از آثار آن جناب»، «تشرف در رؤیا»، «تشرف نزد ملازمان حضرت»، «متوسلین به حضرت» و «جواب مدعیان مشاهده» می شود.

* خواب سجاده چی آقای بهبهانی

مؤلف در هشتمین عبقریه از این بساط می نویسد:

یاقوته

العالم الربانی و الفاضل الصمدانی، الحبر الملی آقا آخوند ملا علی قزوینی، صاحب تألیفات رشیقه و تدقیقات رقیقه؛ مثل کتاب صیغ العقود که در این زمان، در میان فضلا متداول و معروف است و کتاب معدن الأسرار که میان اهل علم و منبر، مشهور است؛ در کتاب مزبور نقل نموده: توسط ثقات از علمای اعلام از استاد الاساتید آقا محمد باقر بن محمد اکمل بهبهانی حکایت شده، فرمودند: در اول ورودم به کربلای معلا، مردم را در منبر موعظه می کردم.

روزی طی بیانات، حدیث شریفی که در خرایج راوندی است بر لسانم جاری شد که مضمون آن این است: زیاد مگویید که چرا آن حضرت ظهور نمی کند؟ چون شما طاقت سلوک با او را ندارید، زیرا لباس او خشن و درشت و خوراک او نان جو است، سپس گفتم غیبت صاحب الزمان عجل اللّه فرجه از الطاف الهی است زیرا ما قوه اطاعت وی را نداریم. اهل مجلس به یکدیگر نگاه و شروع به نجوا کردند که این مرد راضی نیست آن حضرت ظهور کند تا مبادا ریاستش زایل شود و به حدی میان مردم زمزمه شد که من خایف شده، با سرعت از منبر فرود آمده به خانه رفتم و در را به روی مردمان بستم.

ساعتی بعد کسی دق الباب نمود. عقب در آمدم و گفتم: کیستی؟

گفت: فلانی که سجاده بردار تو هستم. در را گشودم، او سجاده را از همان جا به صحن خانه انداخت و گفت: ای مرتد! سجاده خود را بردار که در این مدت به عبث به تو اقتدا کردیم و عبادات خود را باطلاً به جای آوردیم. من سجاده را برداشتم و آن مرد رفت، از خوف در را محکم بستم و متحیر نشستم.

چون پاسی از شب گذشت دق الباب نمودند. من با خوف تمام عقب در رفتم و گفتم: کیستی؟ دیدم همان سجاده بردار است که با عذر تمام و الحاح، اظهار عجز، معذرت، ذل و مسکنت می نماید، قسمهای مغلّظه به من می دهد که در را بگشایم و من از خوف در را نمی گشودم.

این قدر قسم یاد کرد و عجز نمود که یقینم به صدق وی محکم شد، در را گشودم ناگاه دیدم بر قدم های من افتاد و پاهایم را بوسه زد.

به او گفتم: ای مرد مسلمان! سجاده آوردن اول و مرتد گفتنت به من چه بود و این قدم بوسیدنت چیست؟

گفت : مرا ملامت مکن! از نزد شما رفتم، نماز مغرب و عشا را بجای آورده و خوابیدم، در عالم رؤیا دیدم حضرت صاحب الزمان عجل الله فرجه ظهور فرموده، من با شتاب تمام خدمتش مشرف شدم. به من فرمود: ای فلان! این عبای تو مال فلانی است و تو ندانسته آن را از دیگری گرفته ای باید به صاحبش رد کنی. عبا را به صاحب اصلی اش رد نمودم.

سپس فرمود: قبای تو نیز از فلان شخص است و تو او را از دیگری خریده ای، باید آن را هم به صاحب اولی اش برگردانی، چنین امر نمود تا تمام البسه ام را به مردم دادم. پس شروع به خانه، ظروف، فروش، مواشی، عقارات من و سایر مخلفات نمود و برای هر یکی، مالکی معین فرمود و آنان را به او رد نمود.

سپس فرمود: زنی که در حباله تو می باشد خواهر رضاعی تو است و تو ندانسته او را تزویج کرده ای، باید او را هم به اهلش رد نمایی! او را هم رد کردم. پسری قاسم علی نام دارم، ناگاه در آن اثنا، در آن جا پیدا شد و همین که نظر آن حضرت بر او افتاد فرمود: این پسر نیز از همین زن پیدا شده و ولد حرام خواهد بود. این شمشیر را بردار و او را گردن بزن!

آن هنگام در غضب شدم و گفتم: به خدا قسم تو سید و از ذریه پیغمبر نیستی، چه رسد که صاحب الزمان عجل الله فرجه باشی، همین که این سخن را گفتم از خواب بیدار شدم. و دانستم قوه اطاعت و فرمان برداری او را نداریم و صدق فرمایش جناب عالی بر من معلوم شد، از کرده خود نادم و از گفته خود پشیمانم! مرا عفو فرما!»

* بساط پنجم: النجم الأزهر فی علائم ظهور الحجه المنتظر

این بساط شامل مدح انتظار فرج و علایم ظهور است. نیز در همین بساط میراث انبیا و معصومینی که با آن حضرت است، ذکر شده و شرح حال آن بیان شده است. این بساط شامل چند عبقریه و هر عبقریه شامل چند نجمه است.

نویسنده محترم در بساط پنجم در چهارده عبقریه به این مسائل پرداخته است: «غیبت حضرت، امتحان بزرگ الهی»، «منع تعیین وقت ظهور»، «پاداش منتظران ظهور»، «وظایف مؤمنان در زمان غیبت»، «آیات علایم ظهور»، «علایم عمومی ظهور»، «اقسام علایم ظهور»، «کیفیت ظهور صاحب الامر علیه السلام»، «ذکر خصایص صاحب الامر علیه السلام»، «اخبار زمان ظهور»، «مواریث انبیا در وقت ظهور»، «علایم ظهور در حدیث مفضل»، «رجعت در امم سابق» و «توقیعات صادره از حضرت».

به نظر می رسد در صورتی که متن عربی همه روایات در این کتاب جمع شود، مرجع بسیار خوبی در زمینه مهدویت و انتظار خواهد بود.

 

 *در چاپ جدید، عبقری نهم به صورت سی‌دی ارسال می‌شود.

توضیحات تکمیلی

وزن6300 g
نوع جلد

جلد سخت

زبان کتاب

عربی, فارسی

تعداد صفحه

4000

قطع کتاب

وزیری

شابک

978-964-973-102-5

نوبت چاپ

چهارم

سال انتشار

1398

نقد و بررسی‌ها

هنوز هیچ نقد و بررسی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌نویسد

*

هر وقت موجود شد اطلاع بده زمانی که محصول موجود شد از طریق پست الکترونیک زیر به شما خبر می‌دهیم.
پست الکترونیک تعداد ما اطلاعات شمل را محافظت می کنیم