Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

السلام علی ربیع الانام

فروش ویژه

اسناد فضیلت مولا

نویسنده: باقر بیدهندی . ناشر: کتاب جمکران .


5/000 ریال 4/500 ریال

0 out of 5

عصر مأمون عباسی عصر شکوفایی تمدن اسلامی و تکامل اندیشه های کلامی و فلسفی بود. مأمون، زمامداری دانش دوست و دانشمند بود و دلبستگی های فرهنگی وسیعی داشت. در مجلس او مشکلات علمی و دینی مورد بحث و کنکاش قرار می گرفت. مباحثات او با دانشوران معروف و ذوق و علاقه مفرطی که در این راه از خود نشان می داد زبان زد خاص و عام است.
مأمون اظهار تشیع نمود و در دوران خلافت خود در اجرای سیاست ابراز تشیع، به اقدام های مختلفی دست زد از جمله مباحثاتی مدلّل و منطقی با علمای عامه داشت که به قول استاد شهید آیت اللَّه مرتضی مطهری «به قدری این مباحث جالب و عالمانه است که انسان کمتر می بیند که عالمی از علمای شیعه این جور عالمانه مباحثه کرده باشد».
او در این مناظره که در مرکز خلافت اسلامی(خراسان) بامتکلمان خوش ذوق و حاضر جواب و فقهای عامه درباره اولویت علی علیه السلام به خلافت داشت، پس از چند ساعت بحث و مجادله و بگو و مگو همه آن ها را محکوم و افضلیت علی علیه السلام را بر سایر صحابه مخصوصاً خلفای قبل از او به اثبات رساند.
هدف مأمون چه بود؟
انگیزه انعقاد چنین مجلسی از سوی مأمون چندان روشن نیست که بنا به مصالح سیاسی بوده، یا برای تظاهر به قبول برتری علی علیه السلام و یا از روی عقیده، یا مطرح کردن خود به عنوان زمامدار دانش دوست و منصف.
شاید غرض از برپایی چنین مجلسی، تقرّب جستن به امام علی بن موسی الرضا – علیه آلاف التحیه و الثناء – بود.
در هر صورت ایزد منّان در این گفت و شنود، آیات شریفه قرآن – که به اعتراف بزرگان سنّت در شأن امیرمؤمنان علیه السلام نازل شده – و نیز روایات نابی که از ناحیه پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله وسلم در فضیلت حضرت رسیده، از باب اتمام حجّت بر زبان او جاری ساخته است. چون ترجمه این مناظره راهگشا و سودمند به نظر می رسید، به ترجمه آن از کتاب «عقدالفرید»(1) اثر احمد بن محمد بن عبد ربّه قرطبی مروانی(م: 328ه) مبادرت ورزیدیم.(2)
گفتنی است که مناظره مأمون با چهل نفر از علمای اهل تسنن در منابع بسیاری آمده است. در پانوشت به برخی از آن ها اشاره می شود.
تا آنجا که از کتب تراجم و فهرست ها به دست می آید، تک نگاری هایی قبل از ما درباره این مناظره مفید وجود داشته که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:
ترجمه المناظره المأمونیه از محمد اسماعیل خواجوئی (م 1173 ه.ق)،
خلافت و امامت، از حسن مصطفوی.
مناظره مأمون الرشید، از مهدی فقیه ایمانی.
نگین حقیقت، از عبدالرحمن باقرزاده.
مناظره مأمون برگرفته از عیون اخبارالرضاعلیه السلام (بنگرید به: فهرست الفبایی کتب خطی، ص 553)
برای بصیرت بیشتر خواننده گرامی قبل از نقل مناظره، به شرح حال بسیار مختصر مأمون الرشید و یحیی بن اکثم پرداخته ایم.

در انبار موجود نمی باشد

هر وقت موجود شد اطلاع بده

توضیحات

اسناد فضیلت مولا

ترجمه و تحقیق کتاب «المناظره المامونیه» است. کتاب حاضر به شرح مناظره مامون با برخی از دانشمندان، متکلمان و فقها در اثبات اولویت «امام علی (علیه السلام)» نسبت به «خلافت» و افضلیت آن امام بر سایر صحابه پرداخته است. در این مناظره مامون که خود را شیعه معرفی می‏کند دلایل متعدد قرآنی و روایی بر فضایل متعدد امام علی مطرح کرده و با استناد بر برخی آیات و روایات به‏ویژه روایت غدیرخم به اثبات امام و خلافت بلافصل امام علی و عدم شایستگی سایر خلفا برای احراز این مسند مهم را مورد تاکید قرار می‏دهد.

برشی از کتاب:

مجلس مناظره

آنگاه مأمون شروع به سخن کرد ومقصود خود را از انعقاد آن مجلس چنین بیان کرد: غرض از ایجاد مزاحمت واحضار شما، وتشکیل این جلسه، مناظره وبحث وگفتگو است. وچون بحث وانتقاد با وجود قید وناراحتى به نحو شایسته صورت نخواهد گرفت، هر یک از شما نیاز به قضاى حاجت دارد ومحصور است، حاجتش را رفع کرده، برگردد تا با آرامش خاطر بتواند به گفتگو بپردازد. سپس از یحیى بن اکثم خواست، سخن بگوید وحاضران هم در بحث شرکت کنند. مدتى بدین منوال گذشت وحضار به سؤال وجواب ورد وایراد مشغول بودند. گاه مأمون بعضى از سخنان را رد و برخى را تأیید مى‌کرد. سپس گفت: من شما را براى این گونه جدال‌ها دعوت نکرده‌ام، بلکه مى‌خواهم پیرامون عقیده خود مناظره کنم ودرباره افکار مذهبى خود ودینى که از رهگذر آن خدا را مى‌پرستم به گفت وشنود بپردازم.اسحاق گوید: همگى در پاسخ گفتیم: آنچه امیرالمؤمنین بدان مایل است، انجام دهد. خداوندش توفیق دهد.

 

توضیحات تکمیلی

وزن90 g
نوع جلد

جلد معمولی

زبان کتاب

فارسی

تعداد صفحه

56

قطع کتاب

رقعی

شابک

978-964-973-222-0

نوبت چاپ

اول

سال انتشار

1388

نقد و بررسی‌ها

هنوز هیچ نقد و بررسی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌نویسد

*

هر وقت موجود شد اطلاع بده زمانی که محصول موجود شد از طریق پست الکترونیک زیر به شما خبر می‌دهیم.
پست الکترونیک تعداد ما اطلاعات شمل را محافظت می کنیم