Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

السلام علی ربیع الانام

فروش ویژه

در کربلا چه گذشت؟

ترجمه نفس المهموم

نویسنده: شیخ عباس قمی . همکار هنری: کانون هنر شیعی , مجید زارع . مترجم: محمد باقر کمره ای . ناشر: کتاب جمکران .


700/000 ریال 630/000 ریال

0 out of 5

اين اثر ترجمه فارسي كتاب نفس المهموم تأليف محدث قمي است كه يكي از كتاب هاي مشهور و معتبر شيعه در تاريخ شهادت امام حسين عليه السلام و موضوع مقتل محسوب مي شود. در پايان نيز ترجمه اي از كتاب نفثة المصدور ارائه شده كه بنا بر نظر محدث قمي، تتمه اي است بر كتاب نفس المهموم كه در چند فصل پيرامون فضايل و مناقب امام حسين عليه السلام، برخي وقايع تاريخي مرتبط با قيام عاشورا، قصايدي در رثاي امام حسين عليه السلام، فضيلت گريه بر آن حضرت و نيز خاتمه اي در ذكر مواعظ و نصايح براي اهل منبر، نگارش يافته است. مؤلف در ابتداي كتاب نفس المهموم، مناقب امام حسين عليه السلام و ثواب گريه بر آن حضرت، لعن بر قاتلان او و پيشگوئي شهادت امام حسين عليه السلام را برمي شمارد. سپس به شرح تفصيلي قيام و شهادت امام حسين عليه السلام به سبك كتب مقتل مي پردازد، كه مهم ترين عناوين آن عبارت اند از: مرگ معاويه و جانشيني يزيد، بيعت گرفتن از امام حسين عليه السلام و امتناع آن حضرت، حركت امام حسين عليه السلام به مكه، گسيل سفير به سوي عراق، تسلط ابن زياد بر كوفه، شهادت مسلم بن عقيل عليه السلام و هاني بن عروه، حركت امام حسين عليه السلام از مكه به سوي عراق، شرح حادثه عاشورا، اسارت اهل بيت امام حسين عليهم السلام، ورود آنها به كوفه و شام، خطبه حضرت زينب عليهاالسلام و امام سجاد عليه السلام، در كوفه و شام، بازگشت اهل بيت عليهم السلام به مدينه، ذكر اولاد و همسران سيدالشهدا عليه السلام، قيام توابين، حكومت مختار در كوفه، انتقام از قتله كربلا.

توضیحات

در کربلا چه گذشت؟

«در کربلا چه گذشت»، ترجمه مرحوم محمدباقر کمره ای از مقتل معتبر و مستند «نفس المهموم» تالیف مرحوم شیخ عباس قمی است.

این اثر ترجمه فارسی کتاب “نفس المهموم” تألیف محدث قمی است که یکی از کتاب‌های مشهور و معتبر شیعه در تاریخ شهادت امام حسین علیه السلام و موضوع مقتل محسوب می‌شود. محمدباقر کمره‌ای در مقدمه ترجمه‌شان می‌فرمایند:
براى شرح رموز نهضت حسینى، متن جامع و معتبر و کاملى لازم بود که در ضمن آن، اسرار وقایع، مو به مو شرح گردد و در هر جا به مناسبت، توضیحى داده شود؛ با وفور کتب مقاتل، کتابى که جامع این شرایط باشد کمتر دیده مى‌شد تا به مطالعه کتاب نفیس “نفس المهموم” دست یافتم و این کتاب که همان تألیف و تنظیم متن اخبار و تواریخ و سِیَر معتبره است به سند افتاد، زیرا مؤلف جامع و متتبع آن تا آن‌جا که میسور است در تصحیح اسناد اخبار این کتاب کوشیده و تا آن‌جا که در دسترس است، کتب تواریخ معتبره را زیر نظر گرفته و عین عبارات آن‌ها را در نظم کتاب به هم پیوسته و کتابى در این موضوع فراهم کرده که نزد ارباب فن، شاهکارى محسوب مى‌شود.

برشی از کتاب:

از اخبار بسیار استفاده می‌شود که برای امام حسین علیه‌السلام و حاملین اسرار، مسلم بوده است که محل شهادت،زمین کربلاست و بایست حسین علیه‌السلام به عراق بروند.در این صورت چرا ابی عبدالله علیه السلام بر عکس مقصد خود به مکه رفت و این راه دور و دراز را پیمود با آن که از خود مدینه راه کوبیده ای برای عراق وجود داشته است و نزدیک‌تر هم بوده،سر این مسافرت این است که :
۱- چون اخبار شهادت ابی عبدالله علیه السلام در سرزمین عراق کم و بیش مشهود بوده است،.در سر راه مدینه به عراق مراقبت هایی وجود داشته است که به آسانی مسافرت بدان ممکن نبوده و شاید سر این که مسلم بن عقیل پس از مأموریت دلیل گرفت و از بیراهه رفت و راه را گم کرد همین باشد.
۲- شهادت امام در روز عاشورا مقدر بود، از تاریخ حرکت او به مکه تا عاشورا ماه‌ها فاصله بود و اقامت او در مدینه میسر نبود و برای صرف وقت این مدت را به مکه مسافرت کرد.
۳- چون مکه از تاریخ حرکت حسین علیه السلام که اواخر رجب بود،کم کم محل اجتماع حجاج و مسلمانان اقطار بعیده‌ی اسلامی می‌شد و باید امام به همه‌ی مردم و همه‌ی مسلمانان،مقاصد خویش را بفهماند و دعوت اصلاحی خود را تبلیغ کند و با وضع کنترلی که بنی امیه فراهم کرده بودند، این مفصود جز درمکه و در موسم حج میسر نبود.امام به مکه مسافرت کرد و تا هشتم ذیحجه که همه‌ی مسافرین اطراف در آن جا جمع آوری می‌شوند در آن جا ماند،تا دعوت اصلاحی خود را به همه‌ی مردم برساند و به همه اتمام حجت کند.
۴- برای آن حضرت،اصحاب معینی بودند که در طول مدت باید از اطراف و اکناف عالم اسلامی و گوشه و کنار جمع آوری شوند و مسافرت امام حسین علیه السلام تا مکه و از مکه تا کربلا برای جمع آوری این اصحاب مخصوص بوده است و بر کناری نالایقان.

توضیحات تکمیلی

وزن1110 g
قطع کتاب

وزیری

تعداد صفحه

688

زبان کتاب

فارسی

نوع جلد

جلد سخت

شابک

978-964-6705-16-6

نوبت چاپ

سی و پنجم

سال انتشار

1398

نقد و بررسی‌ها

هنوز هیچ نقد و بررسی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌نویسد

*

هر وقت موجود شد اطلاع بده زمانی که محصول موجود شد از طریق پست الکترونیک زیر به شما خبر می‌دهیم.
پست الکترونیک تعداد ما اطلاعات شمل را محافظت می کنیم