Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

السلام علی ربیع الانام

فروش ویژه

بصیرت قرآنی

بصیرت از نگاه قرآن

نویسنده: علی‌مرادی سعیدی . همکار هنری: حسن کریمی . ویراستار: رامین باباگل‌زاده . ناشر: کتاب جمکران .


100/000 ریال 90/000 ریال

0 out of 5

از مجموعه آیات قرآن و روایات پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) می توان استنباط کرد که تنها انسان های صاحب بصیرت می توانند پرچم دار حق باشند و مردم را به سعادت ابدی رهنمون سازند.  فاقدان بصیرت نه دارای ابزار عقل اند و نه ابزار بصیرت؛ تنها گمراهانی سرگردان هستند که راه به جایی نمی برند. خداوند همه ی انبیایی را که برای سعادت بشر فرستاد تا پرچم حق را برای مردم برافرازند، صاحب بصیرت معرفی می کند.

توضیحات

بصیرت قرآنی

از مجموعه آیات قرآن و روایات پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) می توان استنباط کرد که تنها انسان های صاحب بصیرت می توانند پرچم دار حق باشند و مردم را به سعادت ابدی رهنمون سازند.
فاقدان بصیرت نه دارای ابزار عقل اند و نه ابزار بصیرت؛ تنها گمراهانی سرگردان هستند که راه به جایی نمی برند.
خداوند همه ی انبیایی را که برای سعادت بشر فرستاد تا پرچم حق را برای مردم برافرازند، صاحب بصیرت معرفی می کند.

آنچه در این کتاب دنبال می شود، کشف مطالبی است تا:
قلمرو قرآن در این حوزه شناخته شود.
با توجه به دستورالعمل قرآن، به نیازهای کنونی جامعه پاسخ داده شود و معیارهای آن معلوم گردد.
الگوهای مناسب قرآنی و تاریخی برای عبرت پذیری معرفی شود.
به ریشه ها و عوامل آن پی ببریم و پیامدهای آن را بشناسیم.از مجموعه آیات قرآن و روایات پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) می توان استنباط کرد که تنها انسان های صاحب بصیرت می توانند پرچم دار حق باشند و مردم را به سعادت ابدی رهنمون سازند.
فاقدان بصیرت نه دارای ابزار عقل اند و نه ابزار بصیرت؛ تنها گمراهانی سرگردان هستند که راه به جایی نمی برند.
خداوند همه ی انبیایی را که برای سعادت بشر فرستاد تا پرچم حق را برای مردم برافرازند، صاحب بصیرت معرفی می کند.

آنچه در این کتاب دنبال می شود، کشف مطالبی است تا:
قلمرو قرآن در این حوزه شناخته شود.
با توجه به دستورالعمل قرآن، به نیازهای کنونی جامعه پاسخ داده شود و معیارهای آن معلوم گردد.
الگوهای مناسب قرآنی و تاریخی برای عبرت پذیری معرفی شود.
به ریشه ها و عوامل آن پی ببریم و پیامدهای آن را بشناسیم.

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انتشارات کتاب جمکران، کتاب «بصیرت از نگاه قرآن» نوشته علی مراد سعیدی به تازگی توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شده است.

بصیرت خط کش و معیاری است که قرآن در دست بشر قرار داده است تا با چشم دل ببیند زیرا چشم دل فرا تر از عقل است بصیرت ابزار یک عارف الی‌الله است تا با دل ببیند و عقل ابزار یک فیلسوف است تا از چیستی اشیاء بپرسد. و اگر چنین شد قطعا انسان‌ها به راه سعادت خواهند رفت. قرآن شاخصه‌های بصیرت را تعین فرموده است: شناخت امام و رهبر دینی و حرکت در مسیر او از شاخصه‌های بصیرت است که از آموزه‌های قرآن است.

اگر در عهد موسی(ع)، بنی اسرائیل که بارها معجزات عظیم جناب موسی را مشاهده کردند، ناگهان در غیاب رهبر و پیشوای خویش فریب مکر سامری را می خورند و گوساله ای زرین را می پرستند، به دلیل آن است که نتوانستند پیشوای خود را بشناسند. قرآن عوامل بصیرت افزایی را به مردم آموزش داده تا با تآمل و تفکر و عبرت از حوادث تلخ و شیرین و سیر در تاریخ گذشتگان و رعایت تقوا بر بصیرت خود اضافه کنند و در این را الگوهائی چون پیامبر اعظم و دیگر انبیاء الهی و مؤمنانی چون مؤمن آل فرعون و آسیه را معرفی کرده تا با سرمشق قرار دادن آنها از مسیر حق دور نمانند.

آنچه نویسنده کتاب «بصیرت از نگاه قرآن» را تشویق کرده تا درباره این عنوان هدایتگر قرآنی،   دست به قلم شود، این بود تا مشتقان مفاهیم قرآن و آنان را که در صدد کسب این معرفت عظیم اند، از سرچشمه زلال قرآن سیراب کند. محتوای این کتاب نه تخیلات یک نویسنده بلکه آموزه های قرآن است که بیانگر دغدغه الهی برای هدایت بندگان خویش است. که نویسنده نیز تشنه کسب آن آموزه های بزرگ الهی بوده است.

برشی از کتاب:

«بصیرت » همچون چشم، ابزار دیدن است، با این تفاوت که چشم فقط ظاهر اشیا را مشاهده می کند و تصویر موجودات به وسیلۀ چشم به مغز انتقال پیدا می کند و انسان می تواند اجسام را تشخیص دهد. به عبارتی چشم، وسیله ای حسی و ابزار جسمی است، اما بصیرت، ابزار مشاهدۀ کنه و ذات حقیقت موجود و ابزار دل است. بصیرت نوعی جهان بینی است و با آن شباهتها و تفاوتهایی دارد. در جهان بینی، مشاهدۀ جهان، در مکاتب گوناگون متفاوت است. هر مکتبی جهان را بر اساس اعتقاداتش می شناسد، نه بر اساس حقیقتی که وجود دارد. بنابراین مشاهدۀ جهان بینی هرچند فراتر از مشاهدۀ جهان احساسی است، اما متأثر از بینش فکری است و نمی توان برای رسیدن به حقیقت، به آن اعتماد کرد، اما بصیرت با معیارِ وجدان می بیند. پس با بصیرت می توان چیزی را دید و حقیقتی را مشاهده کرد که با چشم، جهان احساس و اندیشه های جهان بین هرگز قابل درک نیست؛ از این رو، بصیرت ابزار سومِ دیدن و دارای نوری هدایت گر است.

توضیحات تکمیلی

وزن260 g
شابک

9789649733982

نوع جلد

جلد معمولی

نوبت ویرایش

اول

زبان کتاب

فارسی

تعداد صفحه

244

قطع کتاب

رقعی

نوبت چاپ

اول, دوم

سال انتشار

1395

نقد و بررسی‌ها

هنوز هیچ نقد و بررسی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌نویسد

*

هر وقت موجود شد اطلاع بده زمانی که محصول موجود شد از طریق پست الکترونیک زیر به شما خبر می‌دهیم.
پست الکترونیک تعداد ما اطلاعات شمل را محافظت می کنیم