Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

السلام علی ربیع الانام

فروش ویژه

حق الناس در محیط کار و زندگی

از دیدگاه قرآن و روایات

گردآورنده: سیدصادق میرشفیعی . همکار هنری: حسن کریمی . ناشر: کتاب جمکران .


100/000 ریال 90/000 ریال

0 out of 5

در زندگى روزمرّه، ما پيوسته محتاج علم ودانش هستيم تا راه بهتر زيستن، سالم زيستن وسعادتمند شده را بيابيم ودر كارها دچار اشتباهات وخطاهاى خطرناك وخانمان‏سوز نشويم. بهترين علم وآگاهى آن است كه از قرآن وروايات اهل بيت‏عليهم‏السلام به دست مى‏آيد. يكى از موضوعاتى كه در زندگى روزمرّه، بسيار با آن مواجه هستيم، مسأله »حقّ الناس« است كه غفلت از آن، موجب خسارات جبران‏ناپذيرى در زندگى دنيوى واخروى انسان مى‏گردد. مؤلف محترم با بيان اين مقدّمه، به اهمّيت موضوع ودانستن آداب كسب وتجارت اشاره مى‏كند وبا استفاده از آيات وروايات پيرامون موضوعات مرتبط با حقّ الناس، همراه با ترجمه وتوضيحى مختصر به روشنى اين مسأله مى‏پردازد.

توضیحات

حق الناس در محیط کار و زندگی

در زندگى روزمرّه، ما پیوسته محتاج علم ودانش هستیم تا راه بهتر زیستن، سالم زیستن وسعادتمند شده را بیابیم ودر کارها دچار اشتباهات وخطاهاى خطرناک وخانمان‏سوز نشویم. بهترین علم وآگاهى آن است که از قرآن وروایات اهل بیت‏علیهم‏السلام به دست مى‏آید. یکى از موضوعاتى که در زندگى روزمرّه، بسیار با آن مواجه هستیم، مسأله »حقّ الناس« است که غفلت از آن، موجب خسارات جبران‏ناپذیرى در زندگى دنیوى واخروى انسان مى‏گردد. مؤلف محترم با بیان این مقدّمه، به اهمّیت موضوع ودانستن آداب کسب وتجارت اشاره مى‏کند وبا استفاده از آیات وروایات پیرامون موضوعات مرتبط با حقّ الناس، همراه با ترجمه وتوضیحى مختصر به روشنى این مسأله مى‏پردازد.
موضوعات مهمّى چون: آداب وآفات کار وتجارت، لقمه حلال وحرام، عدالت وانصاف، ربا، رشوه، احتکار، وفاى به عهد، راست ودروغ، غشّ در معامله، خیانت در امانت، بدهکارى وطلب کارى، حرص وطمع، توکّل وقناعت، بخل، تهمت وبدزبانى، حقّ مؤمن.

برشی از کتاب:

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلّا أَنْ تَکُونَ تِجارَهً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللهَ کانَ بِکُمْ رَحیمآ.

( النساء ۲۹.)

ترجمه آیه

خداى متعال در قرآن فرموده: اى کسانى که ایمان آورده‌اید، در بین خودتان اموال‌تان را به صورت باطل وناروا وبه ناحق نخورید مگر آن که با رضایت خاطر تجارتى وخرید وفروش ومعامله شرعى انجام داده باشید ویکدیگر را به ناحق نکشید مسلّمآ خدا پیوسته نسبت به شما مهربان است (یعنى اگر اموال به ناحق خورده شده قتل وکشتارهاى ناحق در بین مردم پیش مى‌آید!!)

 

داد وستد از قدیم‌الایام در بین مردم بوده ولازمه زندگى اجتماعى است وبهترین وصحیح‌ترین راه رشد اقتصادى وبرطرف شدن نیازهاى زندگى است، مسلّمآ اگر داد وستدها بر یک میزان صحیح ومورد توافق طرفین انجام شود وخداى متعال هم روى آن صحه گذاشته باشد، هیچ‌گونه آفت وخسارتى نخواهد داشت وبه نفع همگان تمام خواهد شد.

امّا اگر از این چهارچوب‌هاى صحیح وسالم تجارتى وخرید وفروش پسندیده بیرون رفت ودچار حیله ونیرنگ وخیانت در حق یکدیگر
شدیم. مسلّمآ خطرها وخسارت‌هاى اقتصادى، اخلاقى وفرهنگى بزرگى به همگان وارد مى‌شود وفتنه‌هاى سخت وآشوب وجنگ‌هاى خانمان‌سوز برپا خواهد شد، پناه بر خدا از این فتنه‌ها!

بازار مسلمین باید پیوسته وبرقرار واز آفت‌ها وخطرهاى گوناگون در امان باشد تا زندگى مردم بگذرد. معاش اگر درست شد وسیله وزمینه‌اى مى‌شود تا به دین ومعاد هم بپردازیم وامر آخرت هم اصلاح شود.

راه اصلاح شدن معاش رعایت قوانین وضوابط شرع مقدس اسلام است که در تمام شئون دنیوى واخروى ما دستور العمل دارد وان شاء الله با توجه به این آیات وروایات با آداب وآفات مهمّ کار وکسب آشنا شویم وبه آن‌ها عمل کنیم.

 

 

توضیحات تکمیلی

وزن130 g
قطع کتاب

رقعی

تعداد صفحه

96

زبان کتاب

فارسی

نوع جلد

جلد معمولی

شابک

978-964-973-228-2

نوبت چاپ

سوم

سال انتشار

1397

نقد و بررسی‌ها

هنوز هیچ نقد و بررسی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌نویسد

*

هر وقت موجود شد اطلاع بده زمانی که محصول موجود شد از طریق پست الکترونیک زیر به شما خبر می‌دهیم.
پست الکترونیک تعداد ما اطلاعات شمل را محافظت می کنیم