کتاب غیبت پیامبران منتشر خواهد شد

یکی از مهمترین منابع کتب مهدوی کتاب جامع کمال الدین و تمام النعمه شیخ صدوق است. وی این کتاب را به توصیه حضرت ولی عصر “عجل الله تعالی فرجه الشریف” تالیف نموده است. حضرت به ایشان توصیه می کنند ،” الان کتابی در غیبت بنویس و غیبت هایی را که پیامبران داشته اند ذکر کن!”
با مطالعه این کتاب متوجه می شویم، بعضی از پیامبران الاهی به فرمان خداوند متعال مدتی از دیدگان شیعیان خود غایب بوده اند و…
گروه نگارش مهدوی وابسته به معاونت امور محتوایی انتشارات کتاب جمکران، نگارش اولیه داستان های غیبت پیامبران را به اتمام رسانده است. این مجموعه که شامل هشت داستان از هشت پیامبر الاهی است درحال باز بینی و آماده سازی برای انتشار می باشد.

بازدید: ۵۴

ابراهیم حسن بیگی، رمان «پدر ، پسر ، روح الله» را می‌نویسد

 

رمان پدر ، پسر ، روح الله ، نوشته ابراهیم حسن بیگی به تصویب شورای محتوایی انتشارات کتاب جمکران رسید. این اثر ارزنده با نگاهی داستانی به زندگانی ، سیره و نهضت حسینی امام خمینی (ره ) می پردازد. ابراهیم حسن بیگی که رمان سال های بنفش را در کارنامه خود دارد ، در قالب نامه های یک مادر به پسرش محتوای فوق را روایت می کند.

توجه به سیره عملی امام خمینی (ره )در ساحات مختلف زندگانی سیاسی و عرفانی وی از جمله ضروریات فضای فرهنگی و سیاسی کشور است. نشر آثاری که بتواند مانع تحریف تفکرات و بیانات آن شاخص انقلاب اسلامی شود از جمله رسالت های یک مرکز فرهنگی محسوب می شود. انتشارات کتاب جمکران با این هدف مقدس ، رمان پدر، پسر ، روح الله را برای نشر و رونمایی در ایام سالگرد امام خمینی ره آماده می نماید.

بازدید: ۴۹

پیش بینی سیر تحول جهان براساس آینده پژوهی

به گزارش خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان، نشست “بررسی آینده شناسی انقلاب اسلامی مبتنی بر آرمان های مهدوی” صبح پنجشنبه ۲۴ دی ماه در مسجد بلال صداوسیما برگزار شد.
بر پایه این گزارش، حجت الاسلام اصفهانیان، پژوهشگر حوزه مهدویت طی سخنانی با بیان اینکه وقتی به قرآن نگاه می کنیم می بینیم انسان قرآن، انسان ایمانی، انسان دارای معرفت، دارای نگاه بلند و کلانی است، افزود: انسان قرآنی انسان محدود و کوچک نیست چون وقتی در مکتب قرآن زانو می زند. آرمان ها و اهداف بلندی می بیند که جز با آنها نمی توان در دنیا زیست.

وی ادامه داد: اگر قرآن را برجسته کنیم می بینیم حتی وقتی خدا با کفار سخن می گوید ادبیاتش در سطح وسیع است، انسان ها جزءنگر هستند. اما خداوند حتی با کافران نیز با ادبیات کلان سخن می گوید نظیر آنچه که در آیه ۲۸ سوره بقره به آن اشاره شده و خداوند طی این آیه چندین مرحله از زندگی را پیش روی انسان مدنظر قرار می دهد و انتظارش آن است که انسان کافر با یک نگاه کلان و راهبردی متوجه شده و به ایمان بگراید.

حجت الاسلام اصفهانیان تصریح کرد: خداوند می فرماید شما (انسان ها) میت بودید، خدا شما را به دنیا آورد و امروز حیات انسانی دارید و دوباره در نشعه دیگر وارد برزخ می شوید و در زمان ظهور به دنیا برگشت داده خواهید داشت و در قیامت نیز مسرور می شوید. خداوند هزاران هزار سال را پیش روی چشم انسان کافر قرار می دهد تا او ایمان بیاورد.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه جبهه حق و جبهه باطل که در ادبیات شهید اسداللهی موج می زد، برگرفته از آیات قرآن بود، تصریح کرد: آیاتی که نگاه انسان را معطوف به آینده می کند بسیار مورد توجه است یعنی اگر ما می خواهیم همان انسان صالح باشیم، باید وسعت نگاه را در خود تقویت کنیم و این وسعت نگاه در فضای جبهه حق و باطل شکل می گیرد. اما امروز جامعه ما چون با نگاه وسیع نگاه نمی کند بعضا گرفتار جناح و حزب می شود.

حجت الاسلام اصفهانیان با بیان اینکه نگاه کلان و مهدوی به انقلاب اسلامی نگاهی است که ما را ملت و انسان قرآنی می کند، افزود: ما به این چنین نگاهی در کشورمان نیازمندیم. امروز در کشاکش قصه های حزب و جناح و مسئولیت ها و مشاغل گرفتاری های مادی نباید خاستگاه انقلاب فراموش شود، خاستگاه انقلاب ما از آغاز سرزمین مهدوی بود. کسانی که با نگاه کلان خویش و نگاه های قرآنی آشنا و تربیت شوند آنان در لسان قرآن با عنوان احیاشدگان نام می گیرند و این حاصل همان نگاه وسیع است که اشاره داشتم.

حجت الاسلام اصفهانیان ادامه داد: وقتی بحث زنده شدگان را در قرآن دنبال می کنیم، می بینیم از حدود ۱۶۰ آیه قرآن که طی آن موضوع حیات انسان مطرح است کثیری از این آیات به حیات قابل فهم اختصاص دارد یعنی زندگی دنیای ما که قابل بحث است چرا که ما حیات این دنیا را می فهمیم. خدا وقتی از زیستن صحبت می کند، حیات دنیایی را مورد توجه قرار می دهد. همچنین خداوند به تعداد انگشتان دست از حیات دیگری نیز سخن می گوید که ما تجربه آن را نداریم اما در آیات به آن اشاره شده است.

حجت الاسلام اصفهانیان با بیان اینکه خداوند شاخص انسان هایی که دارای حیات اخروی هستند را شهیدان معرفی می کند، افزود: زنده بودن شهید یعنی آنها در شرایطی بسیار بهتر از ما هستند. آنها “عند ربهم یرزقون” هستند یعنی خداوند به آنهایی نعمت هایی داده است اثرات روح شهید بر جسم هم همراه می شود. یعنی جسد شهید تطهیر شده است و نیاز به غسل ندارد.

این پژوهشگر مهدوی در ادامه گفت: مطابق آیات قرآن خدا و رسول ما را دعوت می کنند تا مسیر حیات اخروی را باز کنند. پس زیستن در دنیا نشانی برای زیستن در فضای برزخ و آینده است. در این دوران محدود دنیا انسان اگر استجابت خدا و رسولش را بکند حیات در عالم دیگر برای او متفاوت خواهد بود. شهید اسداللهی چنین نگاهی داشت او نگاهی انقلابی و تمدنی داشت، وقتی عمل او را می بینیم متوجه می شویم برای او این نگاه تمدنی و راهبردی بسیار اهمیت داشت و کسی است که وعده نابودی اسراییل قبل از ورود به آخرالزمان عنوان می کرد یعنی در حالی که بسیاری از اندیشمندان فضا را در آستانه ظهور یا در آخرالزمان می دانند. شهید اسداللهی معتقد بود ما قبل از ورود به دوره آخرالزمان قرار داریم و در این دوران نابودی اسراییل را می بینیم.

وی تصریح کرد: پیچ تاریخی که مقام معظم رهبری ذکر کرده است، پیش تشکیل امت اسلامی است که شهید اسداللهی در این راستا حرکت می کرد و در وصیت نامه آن شهید بحث از حریم انقلاب اسلامی بود و اینکه او خدا را شکر می کرد که خداوند ورود به حرم اهل بیت(ع) و دفاع از حرم را برای خود و خانواده اش قرار داده است.

انقلاب اسلامی با هدف‌گیری مشخص و با تاثیرگذاری جهانی مطرح شد
بنابرگزارش خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان، منوچهر محمدی، کارشناس ارشد علوم سیاسی صبح پنج شنبه ۲۴ دی در نشست “بررسی آینده شناسی انقلاب اسلامی مبتنی بر آرمان های مهدوی” طی سخنانی اظهارکرد: آینده پژوهی با غیب گویی بسیار متفاوت است. آینده پژوهی یک علم است و ما باید این علم را بدانیم و بشناسیم. اگر ما گذشته را خوب بشناسیم و سیر تحولات خودمان و جامعه جهانی را به خوبی درک کنیم می توانیم درباره آینده پیش بینی دقیقی داشته باشیم که برای نیل به این هدف باید از خردنگری پرهیز کرده و نگاهی کلان داشته باشیم.

محمدی تصریح کرد: اگر نگاهی به انقلاب اسلامی داشته باشیم متوجه می شویم تحولاتی که این انقلاب را ایجاد کرده است حرکتی عظیم بوده و من طی پژوهش های خود به این نتیجه رسیدم که در ۴ سطح ملی، منطقه ای، جهانی، تاریخی و تمدن این انقلاب قابل بررسی است.

وی با بیان اینکه در گذشته و در دنیای پست مدرن به مدت ۳۰۰ سال همه افکار به این سمت بود که دین به تاریخ سپرده شده است و جایی در دنیای مدرن ندارد، افزود: حتی این دیدگاه در بین ما مسلمانان هم جا افتاده بود ولی امام خمینی (ره) در دنیایی که سکولاریسم گسترش یافته بود حکومت دینی را ایجاد کرد و توانست با گرفتاری ها و بحران های مختلفی مواجه شود و بلکه روز به روز پیش رود.

این کارشناس ارشد مسایل سیاسی گفت: اما دومین نگاه شکل گیری انقلاب اسلامی و تاثیر آن در جامعه بود، انقلاب اسلامی جامعه ولایی را شکل داد که سه رکن داشت یکی امت ولایتمدار و دیگری مکتب ولایی و سومی رهبری ولایی بود که این سه رکن جامعه ای را ایجاد کردند که در دنیا بی نظیر است.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) آمد و فرمود قدرت خدا بالاترین قدرت است، افزود: امام در عمل هم نشان داد که با وجود آنکه رژیم شاه در یک دوره بر مردم مسلط بود اما یک ملت با دست خالی و با شعار الله اکبر به پیروزی رسید و نشان داد تحولی که ایجاد شد تحولی عظیم و بنیادی بود که معیارها را تغییر داد. نکته دیگر اینکه در سطح جهانی نظام ۳۰۰ ساله را به چالش کشید.

وی ادامه داد: بعد از جنگ جهانی دوم تمام انقلاب ها در قالب نظام دوقطبی شکل گرفت اما امام آمد و جمله ای را مطرح کرد که این جمله در تاریخ ایران هم بی نظیر بود. اگر امروز در غرب اسلام هراسی وجود دارد اسلام هراسی آنها به حق است، اتفاقا آنها باید بترسند از حرکتی که ما در انقلاب اسلامی داشتیم. امام خمینی آمد و نظام جدیدی را به دنیا معرفی کرد و امروز اگر در سطح ملت های مسلمان قیامی صورت گرفت حتی در سطح جهان غرب هم این اتفاق افتاد و جنبش وال استریت نشان از آن دارد.

وی تصریح کرد: با بعثت پیامبر(ص) دو امپراطوری رم و ایران شکست خورده و فرو پاشیدند و اسلام توانست در سراسر گیتی گسترش یابد و به مدت هزار سال جهان اسلام اوج و جهان غرب افول کرد، در سال ۵۷ نیز انقلاب اسلامی رخ داد و دو امپراطوری آن زمان که حاکم بودند یکی فرو پاشید که همان شوروی بود و دیگری نیز در حال فرو پاشیدن است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از رحلت امام خمینی(ره) هیچ تحول منفی ای در انقلاب ما رخ نداد و رهبری دقیقا جای پای امام گذاشتند و این مسیر را پیش بردند و آینده ما حتی به نسبت گذشته قرون وسطی از صلابت برخوردار است.

شایان ذکر است، مباحث منوچهر محمدی، کارشناس ارشد مسایل سیاسی در قالب میزگردی با حضور حجت الاسلام مصلحی ارایه شد که اداره این میزگرد بر عهده نادر طالب زاده بود.

بازدید: ۴۱

طراحی ۶ فروشگاه بزرگ کتاب در مبادی ورودی مسجد مقدس جمکران

محمد حسنی مدیر عامل موسسه انتشاراتی کتاب جمکران در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون فعالیت در این بخش اظهار داشت: چند ماهی به دلیل تحصیل مسئولیتی نپذیرفتم اما پس از اینکه انتشارات کتاب جمکران کمک فکری می خواست و کم کم استقلال یافت و موسسه فرهنگی انتشاراتی شد هیات مدیره آن فعالیت را آغاز کرد و بنده نیز عضوی از آنها بودم.
حسنی تصریح کرد: آقایان مختارپور، نیلی، ابراهیمی، امامی و.. از جمله دیگر اعضا هستند. از اوایل تابستان سال جاری مسئولیت انتشارات کتاب جمکران را تقریبا پذیرفتم و چند ماهی است در این انتشارات به عنوان مدیرعامل مشغول فعالیت شده‌ام.
به گفته وی، ابتدا نگاه و آسیب شناسی در زمینه آثار منتشر شده انتشارات صورت گرفت. در این راستا از کارشناسان مجمع ناشران انقلاب اسلامی و حلقه‌ای از متخصصین حوزه نشر کمک گرفته شد و نیمی از آثاری که منتشر شده بود را از اولویت خارج کردیم.
رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم بیان کرد: تاکنون ۵۰۰ عنوان منتشر شده بود که ۲۵۰ عنوان آن با توجه به شرایط روز مخاطب و جامعه از دایره نشر خارج شد. از جمله این آثار می‌توان به کتاب‌هایی اشاره کرد که ادبیاتش به روز نبود و یا با توجه به تغییرات جامعه موضوعش قدیمی شده بود از این رو طی آسیب شناسی انجام شده نیمی از آثار کنار گذاشته شد و باقی نیز در مسیر اصلاح یا بازنویسی قرار گرفت.
حسنی ضمن بیان اینکه به لحاظ هنری هم اکثر کتاب‌ها نیازمند طراحی جلد مجدد است،‌تصریح کرد: تمام هزینه ها به شکل خودگردان و از محل درآمدها تامین می‌شود. ما نیز موظفیم با احتیاط و بر مبنای اقتصاد مقاومتی پیش رویم حتی در تجدید چاپ‌ها یکی از اولویت‌ها نیاز فرهنگی است اما اقتصاد نشر هم برایمان مهم است.
مدیر عامل موسسه انتشاراتی کتاب جمکران با بیان اینکه عمده آثار در حوزه های مهدویت، دین و کتاب کودک و نوجوان و ادبیات است عنوان کرد: نویسندگان داستان نویسان از بدو حضورم در این مرکز طی تماس‌هایی، آثاری را ارسال می‌کنند که آنها هم در تولید قرار می گیرد و در کنار آثار مهدوی و مذهبی بررسی می شود.
وی ادامه داد: شورای بررسی سه شنبه هر هفته به بررسی می پردازد اما پیش از آن آثار در اداره امور محتوایی کارشناسی می شوند و در نهایت گزارش آن کارشناسی ها به شورا می آید.
حسنی با تاکید بر این مطلب که در فضای سفارشی نیستیم گفت: عمدا قراردادها بر اساس پشت جلد تنظیم می شود و تاکنون روند رو به جلو داشته ایم.
وی با نام بردن از مسعود نجابتی به عنوان مدیر هنری انتشارات اضافه کرد: همه در فضای این انتشارات کار را دلی پیش می‌برند تا در فضای معنوی تنفس کنند.
وی در ادامه افزود: در بخش بازرگانی هم امور مربوط به فروشگاه‌های داخل مسجد پیگیری می شود.البته در حال سامان این فروشگاه‌های موقت هستیم از این رو و در این راستا برنامه‌های بلند مدتی تدارک دیده شده است و آن طراحی ۶ فروشگاه بزرگ کتاب است که در مبادی ورودی مسجد در نظر گرفته شده است.

بازدید: ۵۴

استقبال از سال ۱۳۹۵ با سررسید جمکران

سررسید جمکران برای سال ۱۳۹۵ منتشر می شود. فتاحی، کارشناس امور محتوایی انتشارات کتاب جمکران عنوان کرد، با توجه به نیاز مخاطب و همچنین درخواست های مکرر زائران مسجد مقدس جمکران سررسید جمکران با ساختار و محتوایی متفاوت منتشر می شود.
وی افزود این سررسید با توجه به مزایا و نقایص سررسیدهای منتشر شده در سال های گذشته طراحی و تولید شده و همینک جهت آماده سازی و چاپ ارائه شده است. محتوای این سررسید ماخوذ از منابع کتب مهدوی بوده و شامل ده ها حکایت درباره انتظار، غیبت و تشرفات می باشد. مقالات مهدوی، دل نوشته های انتظار، معرفی کتب منتشر شده کتاب جمکران از جمله دیگر مطالب ویژه این سررسید است.
صفحه آرایی دلنشین، طرح روی جلد فاخر،عکس های متنوع و جدید از مسجد مقدس جمکران و قیمت مناسب از دیگر ویژگی های سررسید جمکران است.
سررسید جمکران، اوایل بهمن ماه رونمایی و در فروشگاه های کتاب جمکران در اختیار مخاطبین و زائرین محترم قرار خواهد گرفت.

بازدید: ۱۲۳

تغییر عنوان و لوگوی انتشارات مسجد مقدس جمکران

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، بر اساس هم اندیشی و تصمیم هیئت مدیره انتشارات، عنوان این مرکز از انتشارات مسجد مقدس جمکران به انتشارات کتاب جمکران تغییر نام داد.
در پی تغییر عنوان ، لوگوی انتشارات نیز بازطراحی و تعویض شد و هم اکنون این عنوان بر سر در فروشگاه‌های این مرکز درج شده و در آینده نزدیک این نام همراه با آرم جدید بصورتی جذابتر و در ابعاد متناسب با فروشگاه ها راهنمای زائران و مخاطبان انتشارات کتاب جمکران قرار خواهد گرفت.

بازدید: ۶۲

راه اندازی بزرگترین سایت کتاب مهدوی در مسجد مقدس جمکران

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، از اقدامات لازم هر موسسه فرهنگی دارا بودن فضای مجازی جهت رفاه حال بیشتر مخاطبان است. انتشارات کتاب جمکران سایت خبری ، تحلیلی و فروشگاهی خود را با هدف معرفی ، نقد و فروش منشورات این مرکز راه اندازی نموده است.
علاقه مندان می توانند جهت اطلاع از تازه های نشر، کتب موجود، راهنمایی در مورد کتاب ها و دیگر محصولات فرهنگی و همچنین خرید اینترنتی آثار به سایت کتاب جمکران ketabejamkaran.ir مراجعه نمایند.
همچنین سامانه پیامکی کتاب جمکران با شماره ۱۰۰۰۲۵۳۷۲۵۳۳۴۰ جهت اطلاع رسانی اخبار انتشارات راه اندازی شده است.

بازدید: ۵۴